Свинець, що вбиває дітей

Свинець, що вбиває дітей
25936 ПЕРЕГЛЯДІВ

Спочатку був Гагік.

Ця історія, про виробництво та експорт українських фарб, із небезпечним вмістом свинцю, почалася з епатажного вірменина.

Я поїхав на навчання до Молдова-Лейпціг Інституту в Берліні. Попереду - два тижні, і проведення часу із двома десятками учасників. Більшість із них були активістами, тренінги виявилися нудними та вкрай довгими. Журналісти до кінця не розуміли, для чого тут — про розслідування майже не говорили.

Ситуацію врятував Гагік. Він — для нас усіх - «зробив» навчання. З першого дня Гагік «приударив» за дівчинкою з Росії. Читав їй Єсєніна, розповідав  легенди і притчі, у ресторанах — грав на фортепіано.

 

Та дівчинка була заміжньою, виховувала дитину — і твердо вирішила — дати Гагіку бій. Вірменська кров цього не витримувала — тож години нерозуміння Гагік почав виливати нашій групі. Найбільше повезло мені — нас із Гагіком поселили в один готельний номер.

Не знаю — як мені вдалося витримати ці всі дні — але я поїхав із твердим переконанням — що більше ніколи не почую  свого сусіда по номеру.

— Тарас — джан, я тут розслідування провів, фігурують ваші українці — може продовжиш? — написав мені Гагік грудневого вечора.

Відверто — я здивувався — Гагік? Розслідування?

Скидай, пишу йому.

Гагік надіслав. Я довго вдививлявся у текст. Нічого не мінялося. Гагік, напевне подумав що я поліглот — скинув текст вірменською.

Після недовгих переговорів, редакція Гагіка текст, таки, переклала російською.

Вірменський слід

Гагік провів колосальну роботу. І це вражало.

Розслідування Гагіка базувалося на дослідженні в рамках програми IPEN. У ньому йшлося про те, що фарби двох українських торгових марок, куплених у Вірменії — містили небезпечний вміст свинцю.

Гагік налагодив тісну співпрацю з Громадською організацією "Вірменські жінки в ім'я здоров'я і здорового навколишнього середовища". Проаналізував і вивчив ринок фарб, а також деякі асортимент, які ввозять до Вірменії.

Гагік встановив що фарби експортуються з 34 країн. Вивчив 49 видів фарб чотирьох кольорів — білого, жовтого, червоного, зеленого — що випускаються 20 різними торговими марками в семи країнах.

Гагік також отримав результати досліджень фарб, які проводила американська лабораторією "Forensic Analytical Laboratories".

З цих результатів стало відомо, що в 11 досліджених зразках рівень свинцю перевищував гранично допустиму концентрацію (5000 ppm). При цьому прийнята у Вірменії ГДК — 0,5% в 5000 ppm  — вже в 56 раз перевищує міжнародну норму (90 ppm).

У 9 зразках було виявлено небезпечний рівень свинцю (вище 10000 ppm).

Серед встановлених торгових марок — є дві торгові марки з України.

Це "Smile" і "Farbex". Аналізи в лабораторії проводили по зразках, куплених в Вірменії.

Перед мною постало питання, з'ясувати, хто в Україні виробляє фарби під зазначеними торговими марками.

Вірменський експерт - помічник керівника відділу екологічного здоров'я - Кнарік Григорян, розповів журналісту:

— Свинець - отруйний метал, який негативно впливає на здоров'я людини і навколишнє середовище. На здоров'я дітей впливають навіть мінімальні кількості свинцю. Це процес має незворотній характер і може тривати все життя. У промислово розвинених країнах застосування подібних фарб було заборонено понад 40 років тому. Виробник використовує свинець в різних цілях. Наприклад, в якості пігменту, який робить фарбу непрозорою, захищає її від впливу сонячних променів. Сполуки свинцю часто використовуються в якості каталізатора і сикативу.

Згідно Наказу міністра охорони здоров'я Вірменії від 11 вересня 2014 року "Про санітарно-епідеміологічні і гігієнічні вимоги, висунуті товарам побутової хімії і лакофарбовим матеріалам", в лакофарбових матеріалах метали першої групи небезпеки повинні складати не більше 0,5% в сухому залишку — тобто 5000 ppm.

Отже, всупереч чинному законодавству Вірменії, до цієї країни було завезено фарби двох українських виробників, які перевищували дозволену норму. В зразках торгових марок з України містилось 14 000 ppm (Smile) і 19 000 ppm (Farbex). І це в той час, як вміст свинцю понад 10 000 ppm вважається небезпечним.

 

Так чим же небезпечний той свинець?

 

У дослідженні фарб ВГО «Мама-86», проведеному в рамках програми IPEN, для схожого проекту в Україні, йдеться про таке:

— Свинець – токсичний метал, який негативно впливає на здоров’я людини і навколишнє середовище. Хоча експозиція свинцем небезпечна і для дорослих, шкідливий вплив свинцю на здоров’я дітей проявляється при набагато нижчих рівнях та зазвичай має незворотний характер і в подальшому може проявлятися протягом усього життя.

Чим молодша дитина, тим більш небезпечним для неї може виявитися свинець, а для дітей, які недоїдають, всмоктування свинцю в організм відбувається більш інтенсивно. Найбільш вразливим від дії свинцю є плід, що розвивається, та вагітна жінка може передавати дитині свинець, який накопичився в її організмі. Свинець також може передаватися дитині з організму матері-годувальниці через грудне молоко. Докази зниження рівня інтелектуального потенціалу внаслідок експозиції свинцем у дитячому віці призвели до того, що ВООЗ включила «спричинену свинцем розумову відсталість» до переліку встановлених захворювань, а також включила це захворювання до першого десятка захворювань у дітей, що викликані екологічними факторами та які можна усунути.

Свинцеві фарби є одним із основних джерел експозиції свинцем дітей. Термін «свинцеві фарби» в доповіді «Свинець в органорозчинних фарбах побутового призначення в Україні» використовується відповідно до його визначення у Законі США про безпеку споживчих товарів: свинцеві фарби – це будь-які фарби або інші аналогічні матеріали, що містять свинець або його сполуки з вмістом свинцю понад 0,009 масових відсотка у висохлій плівці фарби.

У більшості високорозвинених індустріальних країн у 1970-х і 1980-х рр. були прийняті закони та нормативні акти, що контролюють вміст свинцю в декоративних фарбах, які використовуються для внутрішніх і зовнішніх робіт у будинках, школах та інших приміщеннях, де перебувають діти.

В Україні на сьогоднішній день відсутнє чинне законодавство, яке б обмежувало вміст свинцю у фарбах декоративного та побутового призначення. —

 Якщо по простому — то коли такими фарбами пофарбувати приміщення дитячих садочків, майданчиків чи шкіл — діти підпадають під дію цієї небезпечної сполуки. Адже свинець — випаровується. Також, діти — відшкрябують частинки фарби, вона й сама лущиться — і систематична дія фарби із свинцем — може викликати різноманітні хвороби — аж до онкології.

Українські компанії — експортували товар — скоріше за все — не в рамках вірменського законодавства. Адже в зразках торгових марок з України містилось 14 000 ppm (Smile) і 19 000 ppm (Farbex). А допустима норма у Вірменії — 5000 ppm.

Я дізнався, що фарби під торговими марками - Smile і Farbex, на час дослідження, виробляли українські компанії -  ФОП Олейников Олександр Вікторович і ТОВ ВП "Полісан"(відповідно). 

 

Ці компанії можна назвати грандами українського ринку виробників лакофарбової продукції. За даними дослідження ВГО «Мама-86», на час дослідження, вони були одними з найбільш вагомих на ринку. ТОВ ВП "Полісан" посідало друге місце, а  ФОП Олейников Олександр Вікторович — четверту сходинку. І це — з 70 підприємств

Які ж результати аналізів цих компаній виявлені в українському дослідженні?

І на цьому етапі повертаємося до Національної доповіді «Свинець в органорозчинних фарбах побутового призначення в Україні», підготованого ВГО «Мама-86».

Я був вражений. Наші патріоти — громадські активісти, провели кропітку роботу, встановили, — кількість торгових марок із небезпечним вмістом свинцю — та не вказали — ані торгові марки, ані виробників.

Чому така втаємниченість? Адже в тій же Молдові, Росії, Казахстані, Грузії чи в місті Алма-Ати — у аналогічних дослідженнях були вказані й торгові марки і виробники фарб.

 

І тільки в Білорусі та Україні — як у давні часи Радянського Союзу — виробників приховали.

Я подзвонив до Ольги Цигульової — яка брала участь у дослідженні — з логічним питанням — чому ВГО приховала суспільно значущу інформацію від громадськості? Адже в цьому і полягало дослідження — показати громадянам — які підприємства виробляють небезпечну для дітей фарбу.

Та пані Цигульова мала іншу думку — вона категорично відмовилася дати назви організацій — мовляв — нам потрібно було зробити дослідження загалом — про те, що є вміст свинцю у фарбах і що це небезпечно.

Дорогі громадські активісти, але це всім давно відомо — у країнах пострадянського простору таких фарб валом. А от — коли б ви зазначили конкретних виробників, тоді б Управління освіти, директори шкіл та садочків, банально — ЛКП — знали б — яку фарбу і яких брендів не можна купувати.

— Я представник ОБСЕ, — можна вам подзвонити,  — написала мені на той час не знайома людина.

Це була Тамара Кутонова, вона брала участь у дослідженні — ВГО «Мама-86» — особисто подякувала їй на початку національної доповіді.

Ого, подумав я — зараз допоможе мені в матеріалі аж сам представник ОБСЕ.

— Ви підриваєте цілу галузь української економіки!

Я був в шоці. Представник ОБСЕ намагається вплинути на те, щоби матеріал не був опублікований.

Це інтригувало.

 

— Це те саме, що написати — усі українські журналісти продажні. Це кине тінь на всіх українських виробників. Коли хтось піде за кордоном купувати фарбу — вони не захочуть українську.

Після довгих і тривалих переписувань, та моїх логічних питань — чи це офіційна позиція ОБСЕ — Кутонова написала — що звернулася до мене не формально. Ну — з цього треба було й починати.

 

А ще, в процесі роботи над матеріалом — мені чотири рази блокували та видаляли у Фейсбук — за поширення спаму — мої пости про матеріал стосовно свинцю у фарбах.

 

Аналогічні національні дослідження були проведені і в Грузії. І тут — також — відмітилися уже згадані наші українські торгові марки та виробники.

***

Є в Україні «Асоціація». Вона об“єднує більшість виробників фарб. Звичайно — я написав туди прохання про коментарі. Мені зателефонував виконавчий директор Асоціації виробників лакофарбової продукції — Олександр Сергійович Бричко.

До слова — я звернувся по коментарі не лише до керівництва «Асоціації». Але й до усіх її органів Управління. Адже усі її члени Правління є представниками значних гравців на ринку лакофарбової продукції в Україні.

Так, одним із членів Правління є Дедюшев Віталій Олександрович - ТОВ ВП "Полісан". А інший — Олейников Олександр Вікторович. Це той самий ФОП, у фарбах якого (Smile), разом із «Полісаном» (Farbex), було виявлено небезпечний вміст свинцю у Вірменії. Сьогодні, Олександр Олейников є співвласником компанії Аттол, яка виробляє фарбу торгової марки Smile

І оце — Олександр Бричко — так, між іншим і каже — особисто попереджав керівничку ВГО «Мама-86» — аби у дослідженні не було вказано бренди та не зазначено назви виробників фарб.  І повідомляв про потенційні судові позови

З іншого боку, Олександр Бричко запевнив, що уже впродовж 5 років Асоціація намагається законодавчо закріпити в Україні обмеження рівню свинцю у фарбах. Пан Бричко надіслав десятки документів — стосовно того, що їхня Організація насправді прагне викорінити свинець із фарб. Десятки звернень до Кабмінів, Прем“єр-міністрів, до профільних міністрів та міністерств.

 

Асоціація навіть розробила відповідний регламент — у якому хоче законодавчо закріпити — вміст свинцю у фарбах — не більше 90 ppm. Тобто — це найжорстокіша міра — прийнята у світі — до прикладу як у США.

 Однак — із усіх відповідей з різних чиновницьких кабінетів — так виглядає — що українські можновладці — починаючи із 2015 року — не особливо переймаються впливом свинц. на дітей.

 

З іншого боку — тут медаль із двох сторін. Бо починаючи — із 2015 року — Асоціація все робить для того — аби добитися на законодавчому рівні — обмеження та зниження вмісту свинцю у фарбах.

З іншого боку — фарби — вироблені членами Асоціації, які продавалися у 2016 році за кордоном — містили небезпечний вміст свинцю.

А також сама Асоціація чинили тиск — в особі пана Бричка — на ВГО «Мама-86» — яка проводила нацыональне дослідження — щоби цих виробників не називати і їхні назви не оприлюднювати.

Чому? Бо йдеться про згадані українські компанії, що входять до правління Асоціації.

(Мій запит до ВГО «Мама-86» — залишився без відповіді.)

Компанія Полісан експортувала у різні країни чимало фарб.

У 2013 році - більше 30 мільйонів євро, 2014 року - близько 27 мільйонів, 2015 - 45 мільйонів, 2016 - 51.5 мільйонів євро.

З них у - 2016 році - Молдова - 30-35%, Казахстан - 30%; Литва - 20%, Вірменія - 5%, Грузія - 15%, Білорусь - 3%, Естонія та Угорщина - 3%.

Звісно, не можливо встановити — скільки з цих фарб містили свинець, - але те, що його містили — це точно.

Контрагенти, які закуповували фарби у двох українських виробників:

Казахстан - 1. ТОО "Фоамтрейд", 2. ФОП "Миколаїв А.А." - 3. ТзОВ "Лідер КЗ Караганда" - 4. TOO "MANSURAD" 5. TOO "Нур-Ас Актау" - 6. ВП Батурин Олег Васильович - 7. ТОО STROY PLUS "- 8. ТОО" АртСтрой-Азія "- 9 . ТОО Runa company ".

Вірменія - ТОВ "ЖВ ЕНД А".

Грузія -

    1. ТОВ "Гіоргі-2004" - м.Тбілісі, Кахетинське шосе, 112, Грузія

    2. ТОВ SMILE MIX "- 0151, Тбілісі, ул.Чірнахуді, 4-6, Грузія

    3. ТОВ "БМС Gorgia" - Батумі, вул. Сухумі, 10 Грузія

    4. ТОВ "БМС Груп" - м.Тбілісі Ліва Набережна р. Кура Грузія

  5. ТОВ "Технохімія" - м.Тбілісі, Ісані-Самгорський р-н, Кахетинське шосе 25-й км, Грузія

    6. ТОВ "Патріот 2006" - м Батумі, вул. Пушкіна, 18 Грузія

    7. ТОВ "MODUS" - м Батумі, вул. Пушкіна, 18 Грузія

Росія - ІП Левіна О.І. -, 2. - ТОВ ВОСТОКПОЛІМЕРХІМ "- 3. ТОВ Імпульс", 4. ЗАТ "Меткол-Агро" - Молдова - 1. SC "Redmarket & VV" SRL - с. Стрешені, Реден Республіка Молдова -

 2. ЗАТ "ФАРБА-ГРУП" - м Тирасполь, вул. Шутова 7 "Б" Придністровська Молдавська Республіка

3. Тирасполь, вул. М. Потьомкіна, д.7М О Л Д О В А - ТОВ 'Хамелеон'

    4. SC "CAROLINA GUTU" SRL - вул. Александру чел Бун, 30/1 г.Яловень, Молдова

    5. SC "Supracolor" SRL - ул.Хрісто Ботева 19 / 7-115 м.Кишинів, Молдова

    6. AGAT-D SRL - м.Кишинів, вул. Лунка Бікулов 28/1 Республіки Молдова

    7. ВАТ "Флоаре" - Бендери, вул. Комуністична 181 Молдова ПМР

AGAT-D SRL — була в процесі банкрутства - хоча активно закуповувала фарби в українського виробника.

В Україні виробництво і продаж свинцевих фарб не регулюється владою. Це дає можливість виробляти продукцію з вмістом небезпечної кількості свинцю.

Але в країнах, в які два українські виробники фарб експортують свою продукцію - є обмеження.

Якщо в США і ЄС допустима концентрація свинцю становить 90 ppm, то в пострадянських країнах - Митний Союз - це 5 000 ppm.

Але українські виробники експортують фарби, які перевищують навіть цю допустиму норму - склад свинцю українських фарб, що ввозяться в Білорусь, Казахстан, Вірменію, Молдову і Грузію.

У відповідь на прохання про коментар — ФОП Олейніков відписав — що останній мішок із свинцем — 25 кг вони переробили ще у 2015 році. І після цього свинцеві сполуки не використовували. І так треба ж було — щоб саме цю фарбу — у 2016 році було куплено вірменами, грузинами, казахами.

Звісно - усі дослідження та лабораторні аналізи, згадані у цій статті — стосуються 2016 року. Довести, що у майбутньому згадані українські компанії використовують свинець у фарбах  - вкрай проблематично. Але можливо.

 ***

 

За даними Національних дослідження в багатьох країнах, проведених в рамках проектів IPEN, діти піддаються впливу свинцю з фарб, якими пофарбовані стіни, вікна, двері.

Фарба починає відшаровуватися і це призводить до виділення свинцю в пил і грунт. Також серйозну небезпеку для здоров'я можуть становити раніше забарвлені свинцевими фарбами поверхні, які піддаються піскострумній обробці або зачищаються в процесі підготовки до нанесення нової фарби.

Діти, які грають на свіжому повітрі або в будинку, бруднять руки грунтом або домашнім пилом, який потім з огляду на притаманну дітям поведінку виявляється у них в роті. Якщо діти грають в місцях, забруднених свинцем, то пил або грунт, який вони поглинають під час гри, буде містити свинець. Це особливо характерно для дітей у віці до шести років і саме в цьому віці вплив свинцю становить для дітей особливу небезпеку. Звичайна дитина у віці від одного до шести років поглинає щодня від 100 до 400 мг домашнього пилу і грунту.

У деяких випадках діти збирають шматочки фарби, яка відшарувалася, і пробують їх на смак. Це може представляти особливу небезпеку, оскільки концентрація свинцю в відшарованій фарбі зазвичай набагато вище, ніж в пилу або грунті.

Також, коли свинцевими фарбами фарбують дитячі іграшки, домашні меблі або інші предмети, то діти можуть гризти їх і безпосередньо поглинати висохлу свинцеву фарбу. Однак найбільш поширеним шляхом потрапляння свинцю в організм дитини залишається все ж поглинання забрудненого свинцем пилу, який потрапляє їм на руки.

Хоча експозиція свинцем небезпечна і для дорослих, шкідливий вплив свинцю на здоров'я дітей проявляється при більш низьких рівнях. Крім того, організм дитини вбирає до п'яти разів більше свинцю, який потрапив всередину, ніж у випадку з дорослими, а у дітей, які недоїдають свинець всмоктується ще більш інтенсивно.

Термін «свинцеві фарби» використовується згідно визначення, наданого в Законі США про «Безпеку споживчих товарів»: будь-які фарби або інші аналогічні покриття, що містять свинець або його сполуки з вмістом свинцю більше 0,009 масових відсотка. В цьому випадку в повітрі піднімається велика кількість пилу, забрудненого свинцем.

Чим молодша дитина, тим більш небезпечним може виявитися вплив свинцю, який має для здоров'я, зазвичай, незворотний характер і може виявлятися протягом усього подальшого життя. Найбільш вразливим є плід, і вагітна жінка, яка може передавати організму своєї дитини, що розвивається в утробі, свинець, накопичений протягом життя.

За даними ВООЗ «Свинець не виконує істотної ролі в організмі людини, а на отруєння свинцем припадає близько 0,6% від загальної кількості глобальних захворювань». Докази зниження рівня інтелектуального потенціалу внаслідок експозиції свинцем в дитячому віці привели до того, що ВООЗ включила «викликану свинцем розумову відсталість» в перелік усталених захворювань, а також включила це захворювання в першу десятку захворювань у дітей, викликаних екологічними факторами, які можна усунути.

В останні роки медичні дослідження фіксують значний вплив свинцю на здоров'я дітей при все більш низьких рівнях його експозиції. В наданій в інформаційному бюлетені ВООЗ інформації з питань свинцевого отруєння і здоров'я відзначається, що «не існує встановленого безпечного рівня експозиції свинцем».

Коли дитина в ранньому віці піддається експозиції свинцем, то шкода, завдана нервовій системі такої дитини, призводить до підвищення ймовірності проблем з навчанням в школі, імпульсивної і девіантної поведінки.

Експозицію свинцем в ранньому дитинстві також пов'язують з підвищеними показниками гіперактивності, розладами уваги, неповною середньою освітою, відхиленнями в поведінці, підлітковою злочинністю, наркозалежністю і засудженням до позбавлення волі.

Наслідки впливу свинцю на дітей виявляються протягом усього життя і здійснюють довгостроковий вплив на продуктивність праці в майбутньому, що в середньому робить їх менш успішними в економічному плані. У недавньому дослідженні, присвяченому аналізу економічних наслідків впливу експозиції свинцем в дитинстві, в національних економіках для країн з низьким і середнім рівнем національного доходу, наводиться оцінка загального кумулятивного показника збитків в 977 млрд міжнародних доларів в рік.

Даний показник враховує наслідки впливу свинцю на розвиток нервової системи дітей (оцінювалися за показником зніження IQ) і пов'язує викликане впливом свинцю зниження показників IQ зі зниженням економічної продуктивності протягом всього життя (обсяг доходів протягом життя).

 

***

… І про Гагіка. Він наполегливо запрошував в гості.  І ось я піддався — знайшов дешеві квитки.

— Гагік-джан, їду до тебе, чекай!, — написав я йому.

Після цього, Гагік перестав до мене дзвонити і писати — та не відповідав на мої повідомлення. Така от дружба. І я згадав собі, як він клявся в кохання російській журналістці. Мовляв — назавжди.

***

Із пояснювальної записки Асоціації виробників лакофарбової продукції:

Вплив свинцю на дітей

Численні дослідження, показали, що в значній мірі до ризику свинцевого отруєння схильні діти. Основний показник впливу cвинцю на здоров'я дітей є рівень його вмісту в крові. Сьогодні відбувається постійний перегляд рекомендованого нормативного вмісту cвинцю в крові дорослих і дітей. Результати, що були отримані при виконанні масштабних міжнародних і національних проектів підтвердили, що при збільшенні концентрації cвинцю в крові дитини з 10 до 20 мкг/л розвиваються неврологічні розлади, відбувається зниження коефіцієнта розумового розвитку (IQ).

Особливо вразливі діти молодшого віку, оскільки у них абсорбується в 4-5 разів більше свинцю, що потрапляє в організм, ніж у дорослих з якого-небудь  джерела. При високих рівнях впливу свинець порушує функціонування мозку і центральної нервової системи, викликаючи кому, судоми і навіть смерть. Так,  вплив забруднених свинцем ґрунту і пилу через переробку батарей і видобутку свинцю стало причиною масового отруєння свинцем і високої смертності дітей молодшого віку в Сенегалі і Нігерії. Діти, які вижили після важкого отруєння свинцем, можуть страждати від затримки психічного розвитку і поведінкових розладів.

При більш низьких рівнях впливу, які не викликають будь-яких явних симптомів і раніше вважалися безпечними, як зараз з'ясувалося, свинець викликає цілий ряд шкідливих впливів у різних системах організму. Зокрема, свинець впливає на розвиток мозку дітей і призводить до зниження коефіцієнта розумового розвитку (IQ),  поведінкових змін, наприклад до скорочення тривалості концентрації уваги і посиленню антигромадської поведінки, а також до погіршення засвоєння знань.

Найбільшому ризику піддаються діти в самому ранньому віці (включаючи плід в період розвитку) і діти, які живуть в умовах бідності. Оскільки, не отримуючи достатнього і належного харчування діти більшою мірою схильні до впливу свинцю, адже їх організм абсорбує більше свинцю в разі нестачі інших речовин, наприклад кальцію.

Великомасштабне дослідження характеру i ступеню поширення свинцевих отруєнь у дiтей США показало, що бiля 2,5 млн. мiських дiтей пiддаються впливу свинцю в концентрацiях, якi являють небезпеку для здоров’я i можуть негативно впливати на їх iнтелектуальний розвиток. За результатами дослiдження дiтей iз концентрацiями свинцю у кpові <25 мкг/дл встановлено, що коефiцiєнт iнтелекта знижується в середньому на 1-3 позначки при кожному пiдвищеннi концентрацiї свинцю у крові на 10 мкг/дл.

У крові дiтей з екологiчно несприятливих територiй м. Іваново (Росiя) у порiвняннi з контрольною групою виявлено погіршення показників крові, а саме: у 33% обстежених – еозинофiлiя, у 47,6% – змiни гліцеринової резистентностi, у 38,1 % – змiни осмотичної резистентностi, у 9,5% – в еритроцитах виявлено тiльця Гейнца та зростання кiлькостi еритроцитiв з базофiльною зернистістю. У кpoвi дiтей, якi мешкають у містах з металургiйною промисловiстю (Росiя), визначенi пiдвищенi piвні свинцю – вiд 9,9±0,5 мкг/дл до 13,5±0,5 мгк/дл.

 

У крові дітей м. Одеси встановлено концентрацію свинцю у крові на рівні 6,28 мкг/дл, що відповідає безпечному рівню, але у 20% з них рівень його перевищував цю межу.

Дослідження, яке було проведено фахівцями з Дитячого Медичного Центру в Цинциннаті показало, що цифра 10 мг/дл свинцю в крові дітей повинна бути знижена як мінімум в два рази. Коли вчені провели тестування інтелекту серед понад чотири тисячі школярів і порівняли отримані результати з рівнями свинцю в крові, виявилося, що навіть 2,5 мкг/дл цілком може розглядатися як токсична доза. Навіть при низьких дозах свинцеве отруєння викликає зниження інтелектуального розвитку, уваги та вміння зосередитися, веде до розвитку агресивності, гіперактивності та інших проблем у поведінці дитини. Ці відхилення у розвитку можуть носити тривалий характер і бути незворотніми. Низька вага при народженні, відставання в рості і втрата слуху також є результатом свинцевого отруєння. Високі дози інтоксикації ведуть до розумової відсталості, викликають кому, конвульсії і смерть.

У дітей при тривалій дії свинець викликає порушення функції нирок. При дослідженні  сироватки крові, еритроцитів, сечі у дітей, які страждають від гострого та хронічного пієлонефриту, у 40% виявлено підвищений вміст свинцю в сечі, що свідчить про ймовірний зв'язок між його вмістом в організмі та розвитком патології нирок. Утворення стійких сполук свинцю з гемоглобіном еритроцитів, повільне вивільнення може бути одним із факторів, що сприяють розвитку пієлонефриту.

Свинець при хронічній експозиції у низькій дозі може порушувати обмінні процеси в кістковій тканині. Досліджено, що вміст свинцю вище референтних значень, спричиняв зниження інтенсивності кісткового метаболізму у дітей та зростанню хвороб кістково- м’язового апарату.

В дослідженнях показано, що збільшення питомої ваги  важких металів, у тому числі, свинцю в оточуючому середовищі, їх тривалий вплив на організм дітей призводить до зниження імунітету, зростання рівня інфекційних і алергійних захворювань.

Більш висока, ніж у дорослих, чутливість дітей до впливу свинцю обумовлена існуванням критичних періодів розвитку нервової, імунної, репродуктивної систем і метаболізму, коли чутливість організму до дії свинцю значно підвищується; незрілістю ряду ферментних систем детоксикації та процесів обміну, обмеженістю функціональних можливостей печінки і нирок, спрямованих на видалення ксенобіотиків.

***

 

Відповіді органів влади на запити Асоціації:

Дане розслідування було проведено та фінансовано за підтримки кампанії Press Start

https://www.pressstart.org/

 

Автор: Тарас Зозулінський, Бюро журналістських розслідувань «Детективи»

 

 

 

 

 

Теги: Свинець,Гагік,Розслідування,Forensic Analytical Laboratories,Свинцеві фарби