Валютні побори й погрози підприємцям: щодо керівництва Держпродспоживслужби Запоріжжя почали слідство
Від $500 за кожну вантажівку з товаром: саме в таку суму неофіційної "винагороди", як заявляють запорізькі підприємці, керманичі місцевої Держпродспоживслужби оцінюють дозвільні документи для експорту продукції. Щоб представники бізнесу були більш зговірливими, очільник відомства Владислав Катченко та його підлеглі нібито не гребують погрозами, а співробітників суміжних служб – схиляють до участі в корупційних схемах. Як на це реагують у правоохоронних органах?
Після нещодавньої публікації "СтопКору" про свавілля керівництва Держпродспоживслужби Полтавської області, до нашої редакції надійшла інформація про ймовірні факти зловживань їхніх колег у Запоріжжі. Йдеться, зокрема, про начальника Головного управління Держпродспоживслужби Запорізької області Владислава Катченка та керівника міського управління Олексія Латишева, яким закидають створення масштабної схеми поборів з бізнесу та "кришування" продажу неякісних харчів на Критому ринку.
Замість належної системи перевірки продукції – збір "данини" з торговців?
За словами завідувачки лабораторії на Критому ринку Запоріжжя Вікторії Якубовської, колишня адміністрація ринку спільно з її заступниками та представниками місцевої Держпродспоживслужби організували масштабну корупційну схему.
Як з’ясувала пані Вікторія, щоденні перевірки ветеринарних свідоцтв і проведення санітарних експертиз відібраних зразків м’яса за її відсутності "колеги" проводили суто "на папері". Допуск підприємців на ринок за відсутності свідоцтва вони оцінили у 200 грн з особи, а непроходження експертизи – ще у 200. Згодом корупційний "прайс" підвищили до 500 грн з кожної м’ясної туші, а тих, хто не бажав платити, погрожували вигнати з ринку.
Коли ж Якубовська, повернувшись із декретної відпустки, відмовилась долучитись до хабарницької схеми, погрози почали надходити і їй. Зокрема, адміністрація ринку нібито змусила "кишенькових" підприємців написати на пані Вікторію скаргу.
Зі слів завідувачки, "кришують" свавілля керманичі запорізької Держпродспоживслужби – Владислав Катченко та Олексій Латишев.
І це – вже не перша їхня спроба позбутись неугодних людей, які заважають "заробляти".
Як ідеться у колективному зверненні співробітників Запорізької регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, користуючись тим, що у директора лабораторії Дерев’янка закінчився термін дії контракту, пан Катченко та його "радниця" Ольга Сівова почали його шантажувати.
Зазначають, що Дерев’янку погрожували не надати подання на продовження контракту, якщо він за будь-яку ціну не звільнить свою чинну заступницю Марію Занімонцеву, й не додасть "заднім числом" до штатного розпису посаду ще одного заступника. На це місце чиновники заздалегідь підготували кандидатуру – Наталію Семенову, яка раніше виконувала обов’язки начальника Запорізької районної державної лікарні ветеринарної медицини і якій начебто поставили завдання з впровадження корупційних схем вже в Запорізькій регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби.
Та, окрім системних поборів на ринку, посадовцям закидають і організацію більш масштабної схеми – з експортом продукції.
Ставки у цій грі – набагато вищі, і вже не у гривнях, а в іноземній валюті. Так, надання дозвільних документів на кожну вантажівку з продукцією, яка має йти на експорт до інших країн, неофіційно коштує підприємцям від 500 доларів США. У випадку несплати трійця Катченко-Латишев-Семенова нібито погрожують експортерам штучним створенням перешкод для вивезення товару.
Про це йдеться, зокрема, у зверненні на ім’я в.о. голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Ольги Шевченко, підписаному представниками двох великих підприємств регіону – ТОВ "Компанія Стінгрей" і ТОВ "Альбакор", а також керівництвом Асоціації українських імпортерів риби та морепродуктів і головою правління ГО "Бізнес-союз "Порада".
Зі слів підприємців, які сумарно інвестували в економіку України близько 20 млн доларів США і мають намір продовжувати вкладати кошти в розвиток вітчизняного ринку, штучні проблеми з експортом продукції почались у листопаді 2022 року, на тлі повномасштабної агресії рф. Тоді Катченко і Латишев поставили бізнесменів перед фактом: з їхнім приходом на керівні пости у Держпродспоживслужбі Запорізької області за дозвільні документи потрібно буде платити їм особисто в руки – валютним "кешем".
Наразі підприємці, незгодні з таким "рекетом", змушені оформлювати дозвільні документи на експорт своєї продукції в інших областях України – зокрема, Рівненській і Черкаській. Вони також звернулись до керівника Офісу президента, прем’єр-міністра, бізнес-омбудсмена, директора НАБУ та голови Запорізької ОВА з проханням розібратись у ситуації і вжити заходів стосовно держслужбовців-корупціонерів, які "кошмарять" чесний бізнес.
Яка реакція компетентних органів на факти чиновницького свавілля?
Зі слів Ольги Якубовської, свавілля та ймовірне зловживання владою начальника Головного управління Владислава Катченка і його призначенців у регіоні "покривають" правоохоронці у відставці. Тому притягнути чиновників до відповідальності – непросто.
"Звертаючись до НАБУ, ДБР, Генеральної прокуратури та СБ України, а також до профільних Міністерств, я зайвий раз переконалася, що головним завданням Держпродспоживслужби є побудова таких корупційних схем, щоб в державних органах, які покликані боротися з корупціонерами, не виникало жодних підозр щодо порушень закону посадовими особами вищеназваної служби", – зазначає жінка.
Утім, численні звернення самої Ольги, а також співробітників Запорізької регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби та найбільших експортерів області все ж дали свої плоди.
Як повідомили на початку травня 2023 року у Запорізькій мерії, відповідні документи передали на розгляд до департаменту правового забезпечення міської ради, а звідти – до органів досудового слідства для того, щоб внести необхідні відомості до Єдиного реєстру та зрештою розпочати розслідування.
Своєю чергою, в Офісі Генпрокурора зазначили, що звернення Ольги Якубовської було переслано до Запорізької обласної прокуратури для перевірки доводів та реагування.
А як ці події коментують самі керівники запорізької Держпродспоживслужби?
За інформацією місцевих журналістів, які намагались безпосередньо поспілкуватись зі скандальними держслужбовцями, Владислав Катченко коментувати справу відмовляється, а Олексій Латишев намагається будь-що відсторонитись від розголосу.
Редакція "СтопКору" підготувала відповідні запити до Головного управління Держпродспоживслужби Запорізької області, аби все ж почути позицію чиновників щодо зловживань, які їм закидають. Крім того, ми готуємо звернення до Запорізької обласної прокуратури, щоб уточнити, чи зареєстроване кримінальне провадження на підставі викладених вище фактів і на якій стадії нині перебуває розслідування.