Відбувся штрафом: АМКУ "закрив очі" на грубі порушення екснардепа при купівлі столичного хімзаводу?
Чесна конкуренція чи монополізація від екснардепа? Київська фармкомпанія "Дарниця" вже багато років судиться з БХФЗ через сумнівну угоду: фірма Гліба Загорія викупила у столиці 30% акцій стратегічного хімзаводу, але зробила це за заниженою в кілька разів ціною й без отримання дозволу на концентрацію. В СБУ рекомендували відмінити результати торгів, а от в АМКУ на ситуацію фактично "закрили очі".
Слід зауважити, що чинне антиконкурентне законодавство України змушує компанії виважено планувати та заздалегідь будь-які свої дії, що можуть призвести до появи монополії. Зокрема, існує необхідність отримання дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію, тобто на монополізацію певної сфери. Концентрацією вважається приєднання або злиття компаній, створення спільних підприємств, а також придбання часток розміром 25% і більше.
Однак, викуповуючи у КМДА частку акцій Борщагівського хімзаводу, компанія "Дарниця" на чолі з Глібом Загорієм не отримувала від АМКУ попередній дозвіл на концентрацію. Хоча й придбала понад чверть – 30% капіталу.
Проте "покарання" за таке грубе порушення виявилось не надто суворим для екснардепа: його фірма відбулась лише штрафом. Адже, як припускають ЗМІ, колишнього депутата та АМКУ на той час пов'язували тісні неформальні відносини.
Як виявляється, першою заступницею голови АМКУ свого часу було призначено Марію Ніжник. Це відбувалось саме в той період, коли Загорій намагався викупити прибутковий пакет акцій БХФЗ. А попереднім робочим місцем пані Марії була юридична фірма "Аекво" – одна з найуспішніших фірм-консультантів стосовно концентрації та процесів злиття і поглинання підприємств.
Фірму "Аекво" пов'язують із так званими вихідцями з "кисілівців" – колишніми юристами компанії "Василь Кисіль і партнери". А саме з Олексієм Філатовим, який був заступником тодішнього голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна з юридичних питань. У медіа Гліба Загорія також називали людиною з "орбіти Ложкіна".
Водночас, сама Марія Ніжник коментувати ймовірні зв’язки категорично відмовилась під приводом того, що це – "особисті питання". На посаді в АМКУ чиновниця пробула недовго – саме під час реалізації схеми з акціями БХФЗ, а згодом повернулася до "Аекво".
Нагадаємо, оціночна вартість великого пакету акцій БХФЗ спочатку складала близько 35 млн доларів, але за два роки він дістався екснардепу Глібу Загорію лише за 6 млн. Утім, АМКУ "не побачив" у цій угоді спроби монополізації.