Керівництво "Київметробуду" – в бігах? Прокуратура розслідує розтрату 1,5 млрд на будівництві метро на Виноградар
Півтора мільярди гривень – саме таку суму "Київський метрополітен" сплатив АТ "Київметробуд" за будівництво довгоочікуваного метро на Виноградар. Нові станції столичної підземки "Мостицька" та "Проспект правди" мали з'явитись ще наприкінці 2021 року, але кияни на них чекають досі. На цьому тлі прокуратура порушила провадження про привласнення коштів, а керівництво генпідрядників – зникло з радарів.
Де "загубилися" виділені кошти на метро, чому "Київметробуд" продав своє майно і хто насправді проводить будівельні роботи на об'єкті? " Дізнавався журналіст "СтопКору" Артем Ребров.
Вже протягом чотирьох років кияни та гості столиці чекають на обіцяне продовження Сирецько-Печерській лінії. Та, якщо порівняти кадри з будівництва метро на Виноградар у 2019 році та у 2023-му, можна зробити невтішні висновки: майже нічого не змінилося. Єдине досягнення – вириті котловани.
Як просувалось будівництво нових станцій столичної підземки?
Ще у 2016 році київський міський голова Віталій Кличко анонсував початок робіт з продовження Сирецько-Печерської лінії на житловий масив Виноградар. За рік був проведений тендер на проєктування, а у 2018-му відбувся власне конкурс на будівництво, до участі в якому подалися три потенційні підрядники:
- АТ "Київметробуд" – компанія, яка будувала всі станції метро в столиці;
- будівельна асоціація "Інтербудмонтаж" родини Петруків, яка проклала Бескидський тунель у Карпатах;
- харківська будкомпанія "Адамант".
Згодом останні дві фірми відсторонили від участі в аукціоні. Тож єдиним претендентом і головним підрядником "Київського метрополітену" став "Київметробуд".
Підготовчі роботи стартували навесні 2019 року. Киянам пообіцяли, що до кінця 2021 на Виноградарі вже буде гілка метро. Проте згодом "Київметробуд" подав позов на "Київський метрополітен" з вимогою перенести терміни здачі на травень 2023-го.
Чому підрядник не встиг побудувати обіцяне, і що відбувається на ділянці зараз?
Аби на власні очі подивитись, чи ведуться будівельні роботи, та дізнатись, що стало причиною затримки, знімальна група "СтопКору" вирушила на майданчик та змогла особисто поспілкуватись із начальником дільниці, який саме приїхав... годувати собак.
Від чоловіка журналісти довідались, що роботи припинились вже досить давно – через нестачу коштів. Адже "Київметробуд", за висловом працівника, десь "загубив" гроші. Причому йдеться про чималу суму.
"Київський метрополітен" з листопада минулого року позивається до генпідрядника "Київметробуд". Причина позову вагома – немає підтвердження робіт за які столичний метрополітен заплатив майже 1,5 млрд грн. Зокрема, там вказана і побудована станція "Мостицька". Куди поділися ці гроші? Наразі невідомо. Адже підрядник на судові засідання не з'являвся і відповіді на це питання не озвучив.
Фактично топменеджмент АТ "Київметробуд" після скандалу зник з радарів.
"Ми вирішили самостійно розпитати "Київметробуд" , куди ж ж зникли півтора мільярди. Надіслали запит на електрону пошту – у відповідь тиша. Ми вирішили зателефонувати, знайшли декілька номерів, але жоден нам не відповів", – розповідає Артем Ребров.
Промоніторивши в інтернеті, де знаходиться головний офіс "Київметробуду", репортери знайшли дві адреси та поїхали шукати представників компанії. Однак в обох локаціях команді "СтопКору" повідомили, що метробудівці з'їхали ще до початку повномасштабної війни.
Тоді ж, у середині лютого, коли "Київметробуд" начебто виїхав з останнього офісу, на сайті "Київ. Новини лайв" було оприлюднено замітку про те, що будівельників компанії відправили у відпустку за свій рахунок. Також працівники повідомили, що більшість з них ще й судиться з "Київметробудом" за зарплатні борги.
А що ж із будівництвом нової гілки метро, на якій воно стадії?
Нещодавно в мережі з’явилося інтерв’ю київського міського голови Віталія Кличка, де він запевняє, що будівництво поновлять, але завершать не раніше наступного року.
За тиждень після виходу в ефір цього інтерв’ю, команда "СтопКору" вирішила приїхати на місце будівельних робіт та переконатися особисто, що процес пішов. Але від місцевих довідались, що попередній підрядник начебто "все покрав" і що тепер будівництвом буцімто займається зовсім інша структура – "Харків метрострой".
Чи справді столична підземка змінила підрядника?
Редакція надіслала запит до комунальників і отримала наступну відповідь: "Будівництво дільниці метрополітену виконує підрядна компанія "Київметробуд" згідно умов договору".
Отже, скандальний "Київметробуд" досі є генпідрядником столичного метрополітену, попри судову суперечку та відкриту кримінальну справу. Адже наразі триває досудове розслідування у кримінальному провадженні за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.
"Пандемія, війна та корпоративні конфлікти – не єдині причини немочі "Київметробуду". Через тривалу паузу у будівництві метро компанія втратила кадри та матеріально-технічні ресурси. Тож скільки ще киянам та жителям Виноградаря чекати на обіцяні станції – невідомо. Чому не змінюють підрядника – питання також відкрите", – резюмує Артем Ребров.