Шантаж заради забудови: Київрада знову може віддати дружині депутата Царенка землю в колишньому лісі

Шантаж заради забудови: Київрада знову може віддати дружині депутата Царенка землю в колишньому лісі
286274 ПЕРЕГЛЯДІВ

Найближчим часом столична міськрада може розглянути проєкт рішення щодо поновлення простроченого договору оренди більше 2 га землі в районі Броварського проспекту для ТОВ “Будівельні технології груп”. Власницею даної компанії є Вікторія Царенко – дружина ексдиректора КО “Київзеленбуд”, діючого депутата Київради Михайла Царенка (обирався від нині забороненої “ОПЗЖ”, на колажі ліворуч). Цю землю у 2007 році, за часів мерства Леоніда Черновецького, Київрада передала згаданому ТОВ під будівництво об'єктів відпочинку з готелем та ресторанним комплексом за разунок лісових площ Дніпровського лісництва. Наразі роботи ще не розпочалися у зв'язку з “поганим інвестиційним кліматом”, але орендар вже розробляє проєктну документацію. Розгляд міською владою даного питання вже не раз ставав причиною скандалу. Наприклад, восени минулого року колеги Михайла Царенка звинуватили його в шантажі – мовляв, фракція його політичної сили погрожувала не голосувати за жодні проєкти рішень, якщо не буде погоджено питання по вказаній землі.

Як стало відомо, найближчим часом Київрада може розглянути питання щодо поновлення ТОВ “Будівельні технології груп” договору оренди земельної ділянки в районі Броварського проспекту.

Відповідний проєкт рішення №08/231-242/ПР від 27 січня 2022 року було винесено на затвердження міськради під час пленарного засідання, яке відбулося 2 березня 2023 року. Але тоді депутатський корпус прийняв рішення перенести розгляд цього документу. З чим було пов'язано перенесення, не уточнювалося, але депутат Київради Ігор Кириленко (обирався від “Опозиційної платформи – За життя” (“ОПЗЖ”), наразі позафракційний) повідомив, що таке рішення було прийнято на погоджувальній раді, яка передує пленарному засіданню.

Мова йде про ділянку в Дніпровському районі біля об'їзної дороги Броварів площею 2,2123 га з цільовим призначенням “для будівництва та експлуатації об'єктів відпочинку населення з готелем та ресторанним комплексом” (кадастровий номер – 8000000000:66:480:0001). Цю землю столична міськрада передала ТОВ “Будівельні технології плюс” своїм рішенням №1588/4421 від 27 грудня 2007 року в оренду на 10 років, орендна угода була укладена між Київрадою і вказаною компанією 24 квітня 2008 року. Відповідно, термін її дії закінчився 24 квітня 2018 року. 

Початковим варіантом проєкту рішення, який на розгляд Київради подали заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Петро Оленич і Департамент земельних ресурсів КМДА, було запропоновано поновити договір оренди на 5 років. Втім, ще 23 лютого 2022 року комісія міськради з питань містобудування, архітектури та земельних відносин підтримала звернення ТОВ “Будівельні технології плюс” щодо “збільшення цього терміну” до 10 років. Відповідно, остаточне рішення стосовно того, скільки років дана компанія надалі зможе використовувати комунальну землю, має прийняти Київрада на своєму пленарному засіданні. 

Як повідомляється у пояснювальній записці до проєкту рішення, будівництво на цій ділянці не розпочато "у зв'язку з поганим інвестиційним кліматом". Разом з тим, уточнюється, що наразі "розробляється відповідна проєктна документація".

Варто зазначити, що передаючи цю ділянку ТОВ “Будівельні технології плюс” в 2007 році, столичний муніципалітет виключив її з категорії земель лісогосподарського призначення та вилучив дану ділянку з території лісів та лісопарків (на той час це були лісові площі Дніпровського лісництва комунального підприємства (КП) "Дарницьке лісопаркове господарство"). Цим же рішенням Київрада перевела дану землю до території житлової та громадської забудови.

Примітно, що поруч із цією землею знаходиться ділянка площею 3,9 га (кадастровий номер – 8000000000:66:480:0002), яку в столичної громади орендує компанія зі схожою назвою – ТОВ "Будівельні технології плюс". Цю землю міськрада відводила на тому ж пленарному засідання 27 грудня 2007 року, але для “будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд та об'єктів соціальної інфраструктури та комплексного обслуговування населення”. При здійсненні даного землевідводу Київрада часів Черновецького також виключила цю ділянку з лісових площ Дніпровського лісництва та із землекористування КП "Дарницьке лісопаркове господарство".

10 червня 2021 року столична міськрада погодила поновлення договору оренди вказаної ділянки для ТОВ "Будівельні технології плюс" на 10 років. Тоді стало відомо, що ця земля також не забудована через “інвестиційний клімат” і що орендар розробляє відповідну проєктну документацію.

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ "Будівельні технології груп" і ТОВ "Будівельні технології плюс" були зареєстровані фактично за півроку до отримання в оренду вищезгаданих ділянок – у липні 2007 року. Засновницею, керівницею та одноосібною власницею обох компанії є мешканка Києва Вікторія Царенко (на колажі праворуч) – дружина депутата столичної міськради Михайла Царенка (обирався від “ОПЗЖ”, наразі позафракційний).

Система Youcontrol відносить до неформальної "групи родини Царенків" близько двох десятків компаній в сфері будівництва, нерухомості, надання послуг у сфері соціальних комунікацій та туризму. Ключовими особами даної групи, крім Михайла та Вікторії Царенків, є Дмитро Царенко, який є братом вищезгаданого депутата міськради.

Як неодноразово повідомляла , Михайло Царенко має значний досвід роботи на керівних посадах у різних державних і комунальних структурах столиці та Київської області. При цьому, протягом усієї управлінської кар'єри цього депутата міськради переслідують різні скандали з корупційним підтекстом.

Так, у 2012-2014 роках Михайло Царенко був генеральним директором КО "Київзеленбуд". Тоді, зокрема, саме з його ім'ям була пов'язана гучна історія про заміну дорогих італійських каштанів для Хрещатика на “звичайні дешеві”. 

Крім того, напередодні свого звільнення Царенко лобіював перепідпорядкування “Київзеленбуду” трьох лісопаркових господарств (Дарницького, Святошинського та Конча-Заспи). Таку ідею він пояснював тим, що це дозволить заощадити кошти на утриманні апарату підприємств, які відповідають за столичні ліси. Ініціатива Царенка знайшла своє втілення в листопаді 2014 року – вже після того, як він покинув “Київзеленбуд”. Громадськість такий крок столичної влади не підтримала, звинувативши керівництво Києва в тому, що воно сприяє знищенню приміських лісів.

Також Михайло Царенко встиг “запам'ятатися” громадським активістам і журналістам під час своєї нетривалої роботи на посаді голови Броварської райради у 2017 році. Зокрема, ЗМІ повідомляли, що у цей період на батьків його дружини було оформлено 4 земельні ділянки на території Великодимирської сільради Броварського району загальною площею близько 2 га. Цим землевідводом ще у 2017 році зацікавилися правоохоронці, але чи здійснюється слідство по відповідному кримінальному провадженню, наразі невідомо.

Ще одна скандальна ситуація мала місце у серпні 2021 року. Тоді Київрада дозволила ПП “Цавіста”, власницею якого є вищезгадана Вікторія Царенко, на 10 років поновити “прострочений” договір оренди 0,39 га землі на Трухановому острові для будівництва комплексу відпочинку з кафе та автостоянкою. Дану ділянку, як і землі в районі Броварського проспекту Києва, підприємству було також надано за часів “мерства” Леоніда Черновецького. При затвердженні проєкту рішення по поновленню орендної угоди стало відомо, що ділянка відноситься до земель рекреаційного призначення, а її третина взагалі розташована у межах прибережної захисної смуги, що викликало шквал критики з боку громадських активістів.

А у жовтні 2022 року депутатка Київради Аліна Михайлова (фракція “Голос”) звинуватила Михайла Царенка в лобіюванні “незаконної забудови на Броварському проспекті на ділянці 2 га”. Вочевидь, народна обраниця мала на увазі саме землю, орендарем якої є ТОВ “Будівельні технології груп” – інших “схожих” ділянок в користуванні компаній Царенка у тій місцевості КВ знайти не вдалося. На користь даної версії говорить також той факт, що тоді в Київраді вже "лежав" проєкт рішення про поновлення орендної угоди по цій землі, а за словами Аліни Михайлової, цитуємо, “чучєло з “ОПЗЖ” буквально шантажувало Київраду, що якщо його питання не виноситимуть на сесію, “ОПЗЖ” не буде голосувати за жодні інші речі”.

Також досить відомою персоною є батько Михайла Царенка – Олександр Царенко. Зокрема, українські медіа-ресурси “приписували” громадській організації "Гольф-клуб" Козин”, у якій Царенко-старший є одним із співзасновників, захоплення заповідних земель Обухівського району Київщини. На цій території було створено гольф-клуб, задля чого було засипано кілька природних водойм та вирито нові штучні. Крім того, була знищена дика лугова рослинність, а замість неї посадили газонну траву.

Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

КиївВлада

Теги: новини києва, КМДА, київрада, будівництво, валентина пелих, тов, петро оленич, земельна ділянка, земельне питання, забудова, пп, договір оренди, броварський проспект, леонід черновецький, михайло царенко, договір оренди землі, будівельні технології груп, будівельні технології плюс, тов будівельні технології груп, тов будівельні технології плюс, вікторія царенко, олександр царенко, цавіста, пп цавіста, дмитро царенко, поновлення договору, ресторанний комплекс, проєктна документація