Обікрав ЗСУ на 1,7 млрд і втік: як бізнесмен Петренко намагається уникнути правосуддя

Обікрав ЗСУ на 1,7 млрд і втік: як бізнесмен Петренко намагається уникнути правосуддя
37532 ПЕРЕГЛЯДІВ

"Нагрів" державу на майже 2 мільярди гривень, залишив бійців на передовій без критично необхідної амуніції, втік від правосуддя і відсиджується за кордоном. Один з винуватців гучного корупційного скандалу в Міноборони – київський бізнесмен Микола Петренко, якого небезпідставно підозрювали в роботі на російські спецслужби, – вишукує юридичні лазівки й затягує судовий процес, аби уникнути відповідальності за скоєне.

На початку 2023 року українське Міноборони сколихнула хвиля резонансних корупційних скандалів і не менш резонансних кадрових рішень. За словами міністра Олексія Резнікова, до відповідальності притягнули 621 чиновника. Та з-поміж десятків гучних справ і недоброчесних виконавців виділяється одна, з колосальною сумою збитків для держбюджету – 1,7 млрд грн. Йдеться про сумнозвісний контракт із компанією "Танос Технолоджи" проросійського бізнесмена Миколи Петренка. Деталі цієї історії дослідив журналіст "СтопКору" Артем Поліковський.

Як стало відомо з офіційних повідомлень Нацполіції, у привласненні цієї космічної суми, яка співпадає з сумою зірваного Миколою Петренком контракту, підозрюють радника заступника голови Міноборони.

За даними правоохоронців, вищезгадана посадова особа вступила у злочинну змову з посадовими особами однієї із приватних структур. Чиновнику інкримінують заволодіння коштами Міноборони в особливо великих розмірах, за що передбачена відповідальність – позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

Радника заступника голови Міноборони підозрюють у привласненні 1,7 млрд грн

За даними ЗМІ, на оприлюднених фото та відео – Костянтин Слюсар, позаштатний радник заступника міністра оборони. Кримінальне провадження стосується контракту на поставку неймовірно важливої амуніції. Угода була підписана ще 26 лютого 2022 року з компанією "Танос Технолоджи", фактичним бенефіціаром якої є Микола Петренко.

"Чому ж про підозру пану Слюсару повідомили тільки зараз? Бо за договором амуніцію мали поставити до кінця минулого року", – зазначає журналіст.

Ця схема ще торік потрапила у фокус уваги "СтопКору": як саме і хто "нагрів" ЗСУ на 1,7 млрд грн?

У лютому 2022 року Міністерство оборони України уклало контракт з компанією "Танос Технолоджи" на поставку амуніції для ЗСУ. Загальна сума підряду склала 1,7 млрд гривень. Як стало відомо журналістам, компанія-постачальник входить до орбіти столичного бізнесмена Миколи Петренка.

На початку березня 2022 року кошти від міністерства в повному обсязі були переведені на рахунок компанії. Це – дійсно унікальний випадок, коли авансовий платіж склав 100% від суми контракту.

Схема виведення 1,7 млрд грн від Міноборони через ''Танос Технолоджи''
Схема виведення 1,7 млрд грн від Міноборони через ''Танос Технолоджи''

Розслідувач "СтопКору" звертає увагу на цікавий збіг дат: договір з "Танос Технолоджи" був підписаний 26 лютого – за 2 дні від початку повномасштабного вторгнення. А компанія мала б поставити все необхідне за 10 днів, хоча навряд чи це – реальні терміни для переміщення такої кількості військового спорядження.

"Судячи з фактів, які ми маємо, ймовірно, пан Петренко не збирався вертати ці гроші, розраховуючи на швидку перемогу росіян, з якими підтримує такий тісний зв'язок. Можливо, він сподівався, що окупанти займуть Київ, поставлять свою владу і за вкрадені кошти не доведеться відповідати? Це лише припущення, але дуже схоже на правду", – наголошує Поліковський.

Тим часом, у період березня до травня 2022 року кошти з рахунків "Танос Технолоджи" декількома траншами були переведені на рахунки турецьких компаній, які не мають жодного відношення до військової продукції. А ще 50 млн грн – вже в Україні – розподілили між різними ФОПами, з приміткою "за юридично-консультаційні послуги".

7 квітня 2022 року представники СБУ затримали Миколу Петренка у селі Козин на Київщині, але слідчі дії стосувались іншої справи. Як стало відомо "СтопКору" з джерел у правоохоронних органах, бізнесмена підозрювали у співпраці з ФСБ рф. За даними видання Lenta.ua, особистим куратором Петренка у російській спецслужбі ще з 2000-х років був генерал Сергій Лебедєв, колишній очільник Служби зовнішньої розвідки рф.

Куратором Миколи Петренка в ФСБ називають Сергія Лебедєва – колишнього директора Служби зовнішньої розвідки
Куратором Миколи Петренка в ФСБ називають Сергія Лебедєва – колишнього директора Служби зовнішньої розвідки

Та вже за декілька днів спритному бізнесмену дивним чином вдалось уникнути потрапляння за ґрати й утекти з України. За наявною інформацією, зараз проросійський підприємець перебуває у США.

Тим часом в Україні за даними фактами порушено кримінальну справу й триває судовий процес.

Точніше, йдеться про цілих два кримінальних провадження. Перше з них стосується безпосередньо Петренка, а друге – сумнозвісного контракту Міноборони на 1,7 мільярди. Справу Петренка передали до Печерського суду. Що відбувається з нею далі?

"Аби проконтролювати, чим завершиться ця справа, ми відвідали всі 26 судових засідань. Проте жодне з них в результаті не наблизило справу до логічного завершення. Хоча початок був багатообіцяючим: пана Петренка одразу оголосили у міжнародний розшук", – коментує журналіст Артем Поліковський.

На це рішення адвокат Петренка подав апеляцію, розгляд якої випав судді Івану Рибаку. Прізвище цього служителя Феміди раніше неодноразово фігурувало у скандалах і гучних справах у зв'язку з сумнівними вердиктами, які він ухвалює. У справі Петренка Рибак скасовує рішення щодо оголошення в розшук. Але найцікавіше – яким чином він це провернув: вердикт було ухвалено у порожньому залі засідань після того, як пресу, адвокатів та активістів попросили піти в укриття під час повітряної тривоги, анонсувавши перенесення розгляду справи на іншу дату.

"На одному з судових засідань ми спостерігали таку історію, що суддя в апеляційному суді спочатку заявив про те, що засідання не відбудеться, що він розглядати питання в суді не буде. Помічниця заявила про це прокурору, який також пішов геть із суду, також це почули наші представники. І потім ми з'ясовуємо, що по даній справі в контексті того самого питання було прийнято рішення… даним суддею. Суддя міг бути мотивований", – припускає юрист, голова правління ВГО "Стоп Корупції" Ігор Бондарчук.

Суддя Іван Рибак закликав журналістів ''не рахувати чужі гроші''
Суддя Іван Рибак закликав журналістів ''не рахувати чужі гроші''

Цікаво, яким чином свої дії пояснив сам досвідчений суддя? Пан Рибак у відповідь на пряме питання закликав журналістів "не рахувати чужі гроші". Дуже дивно було почути таке від служителя Феміди стосовно коштів платників податків.

А як щодо другої справи – стосовно вкрадених мільярдів?

Розгляд цієї справи всіма можливими способами затягує адвокат Миколи Петренка. Він або не з'являється на слухання, або просить його перенести, або подає клопотання про відвід судді.

Та, оскільки відводу судді стороні скандального бізнесмена домогтися не вдалося, адвокат Петренка намагається перевести справу в режим закритого слухання – щоб позбавити репортерів можливості стежити за ходом справи.

Адвокат Миколи Петренка усіляко затягує судовий процес у справі
Адвокат Миколи Петренка усіляко затягує судовий процес у справі

Але і це ще не все. Наступним кроком Микола Петренко вирішив оскаржити вручення йому підозри. І дивним чином це питання потрапляє на розгляд все тому ж судді Івану Рибаку. Зазвичай доброчесні судді у таких ситуаціях самоусуваються, однак не в цьому випадку. Чи не тому, що пан Рибак завжди виносить рішення на користь Петренка?

З огляду на це, навряд чи варто розраховувати на швидкий та неупереджений вердикт у цій справі.

Дану ситуацію не оминули увагою й у Міністерстві оборони – свій коментар надав голова відомства Олексій Резніков.

Оскільки справа про розкрадання мільярдів напряму стосується Міністерства оборони, редакція "СтопКору" спрямувала звернення до відомства, аби отримати офіційний коментар. Попри відсутність письмової відповіді, стопкорівці несподівано отримали запрошення на закриту зустріч журналістів-розслідувачів із міністром оборони Олексієм Резніковим, тож мали нагоду поставити запитання напряму.

Ігор Бондарчук на зустрічі з міністром Резніковим
Ігор Бондарчук на зустрічі з міністром Резніковим

Міністр запевнив, що по відношенню до подібних недоброчесних компаній й безпосередньо щодо "Танос Технолоджи" Петренка наразі проводиться претензійно-позивна робота: відомство робить усе для того, щоб повернути ці кошти в державний бюджет та спрямувати їх на ЗСУ, як і планувалось.

"По всіх випадках простроченої чи ризикованої "дебіторки" ведуться претензійно-позивні процеси. Єдине, про що я окремо звернувся з клопотанням, це попросив звільнити Міноборони від мита, судових зборів, щоб не було зайвого навантаження для бюджету для повернення цих сум, які ми прагнемо відсудити у всіх, хто не виконує свої зобов'язання за контрактами. Деякі іноземні постачальники вже повертають валюту на рахунки в якості штрафів або повернення передплати. Стосовно українських компаній – претензії розіслані по всіх", – підкреслив Резніков.

Джерело

Теги: розкрадання бюджету,Розкрадання,бюджет,Україна,суддя ,кримінальне провадження ,кримінал,Корупція ,тендери ,ЗСУ ,ЗС України, Збройні Сили, Збройні Сили України,Міноборони , Міноборони України,Міністерство оборони,Міністерство оборони України,війна з Росією , війна з Україною, Війна з РФ,РФ, Російська агресія , Російська Федерація,Війна, війна в Україні, Війна проти Росії, Війна проти України, Війна Росії проти України,Олексій Резніков,Резніков,Міністр оборони України Олексій Резніков,Олексій Резніков Вікіпедія,Обікрав ЗСУ,Петренко,проросійський бізнесмен Микола Петренко,проросійський бізнесмен Петренко,проросійський бізнесмен ,бізнесмен Микола Петренко,бізнесмен Петренко,Танос Технолоджи,Костянтин Слюсар,Сергій Лебедєв,Іван Рибак,Микола Петренко обікрав ЗСУ
Автор: wikibazacom