Автобусні перевезення у Києві організовують із безліччю порушень

Автобусні перевезення у Києві організовують із безліччю порушень
225420 ПЕРЕГЛЯДІВ

Аудитори Київської міськдержадміністрації (КМДА) нещодавно завершили перевірку діяльності Комунальної служби перевезень. Під час “ревізії” було встановлено, що протягом 2014-2021 років керівництво вказаної установи допустило 234 факти порушень, недоліків та недопрацювань. Зокрема, ця структура КМДА не допускала окремих перевізників до участі в конкурсах на обслуговування міських автобусних маршрутів, сприяла укладанню договорів на організацію пасажирських перевезень з компаніями, які подавали неналежно оформлені документи, ігнорувала можливості отримання додаткових доходів тощо. Примітно, що в 2019 році на роботу цієї установи дуже цікавились правоохоронці, але відповідне кримінальне провадження “завмерло” на стадії попереднього слідства. 

Як стало відомо, нещодавно Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА оприлюднив результати планового аудиту діяльності Комунальної служби перевезень КМДА.

Відповідний аудиторський звіт №070-2-2-04/11 датований 18 серпня 2022 року. На сайті вищезгаданого департаменту цей документ опублікували на початку жовтня поточного року – коли стало відомо, які зауваження аудиторів були враховані керівництвом Комунальної служби перевезень, а які були проігноровані.

Зазначимо, на Комунальну службу перевезень КМДА покладені функції робочого органу конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на столичних міських автобусних маршрутах (служба проводить конкурси, за результатами яких Департамент транспортної інфраструктури КМДА укладає договори на організацію перевезень з приватними компаніями. – KВ); виконанню послуг із розробки паспортів та схем автобусних маршрутів, розкладів руху; організації перевезень (надання інформаційно-консультаційних послуг за договорами, укладеними з перевізниками) тощо.

Як сказано у звіті, профільний департамент КМДА перевіряв “ефективність функціонування системи внутрішнього контролю в Комунальній службі перевезень, ступінь виконання і досягнення цілей, визначених у стратегічних та річних планах, виконання контрольно-наглядових та інших функцій, управління активами та джерелами їх формування” тощо. Аудит охопив період діяльності Комунальної служби перевезень з 1 серпня 2014 року по 16 серпня 2021 року.

За результатами проведеної перевірки аудитори КМДА встановили: 

  • 40 випадків неналежного виконання функцій конкурсного комітету, що призвели до порушення законодавства та нормативно-правових актів; 
  • 62 недоліки у протоколах засідань конкурсного комітету; 
  • 130 випадків порушень та недоліків при переукладанні договорів про організацію пасажирських перевезень; 
  • 2 недоліки, які свідчать про те, що Комунальна служба перевезень неякісно виконує ті свої завдання, які могли б принесли їй фінансові доходи.

Так, у ході аудиту було встановлено, що в 2018-2021 роках Комунальна служба перевезень погано перевіряла повноту і достовірність інформації, що містилася в пакетах документів, які компанії подавали для участі в конкурсах щодо визначення перевізників на 174 міських автобусних маршрутах. За даними аудиторів, 40 пакетів документів із 81-го пакету містили недостовірну інформацію, були неналежно оформлені, надавалися в неповному обсязі тощо. У 33 випадках вказані документи засвідчували, що перевізники-претенденти не мали достатньої кількості транспортних засобів, які відповідають вимогам столичної влади щодо пасажиромісткості, наявності кондиціонерів тощо. 

За інформацією Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА, внаслідок таких дій 8 претендентів були безпідставно допущені до участі в конкурсах і стали їхніми переможцями. Серед таких компаній, зокрема – ПП "Авен-Єзєр" (стало переможцем у конкурсах щодо визначення перевізників на 24 маршрутах), ТОВ "Союз-Авто” (15 маршрутів), ПП "Універсал-транс" (14 маршрутів) тощо.

Варто зазначити, що усі вказані вище цифри не є вичерпними, адже, за даними аудиторів КМДА  більшість документів із проведення конкурсів з перевезення пасажирів (починаючи з 2014 року) були раніше вилучені правоохоронними органами. 

Але якісь факти в аудиторському звіті все ж таки висвітлені. Наприклад, укладання договору про організацію пасажирських перевезень від 6 березня 2019 року між Департаментом транспортної інфраструктури КМДА і ТОВ “Транс-Сіті”. “Ревізори” вказали на те, що цей договір повинні були укладати не на 5 років, як більшість договорів, а усього на 1 рік, адже цей перевізник має у своєму користуванні автобуси, які не відповідають екологічним нормам Євро-5 (такий термін дії є вимогою Закону України “Про автомобільний транспорт”. – KВ). До того ж, за інформацією “ревізорів”, члени конкурсного комітету у 18 випадках без пояснення причин не допускали компанії-претендентів до участі в таких конкурсах, хоча такі рішення має право приймати виключно Департамент транспортної інфраструктури КМДА.

Крім того, аудитори КМДА встановили факти неправомірного продовження терміну дії договорів щодо організації перевезень. Мова зокрема йде про те, що перевізники та Комунальна служба перевезень в десятках випадків не подавали до Департаменту транспортної інфраструктури КМДА документи, необхідні для пролонгації таких угод. Наприклад – копії реєстраційних документів на транспортні засоби, листи про відсутність порушення умов договорів тощо. Серед іншого, у 38 випадках такі угоди були продовжені на 5 років, незважаючи на порушення умов договорів стосовно відповідності “маршруток” екологічним нормам. 

“Ревізори” також з'ясували, що Комунальна служба перевезень КМДА неефективно виконувала свої функції та завдання через відсутність матеріально-технічної бази для надання перевізникам послуг – обстеження матеріально-технічного та рухомого складу пасажирського транспорту на предмет їх технічного стану і придатності до експлуатації, забезпечення приймання пропозицій та зауважень від громадян стосовно роботи маршрутів тощо. Як встановили аудитори, перевізники неодноразово скаржилися на якість наданих Службою послуг, а в деяких випадках взагалі про відсутність їхнього надання.

Також Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА має питання до фінансового боку діяльності Комунальної служби перевезень. З'ясувалося, що у 2018-2020 роках Служба отримувала доходи лише за двома напрямками своєї діяльності, для отримання додаткового доходу (від реалізації інвестиційних програм розвитку інфраструктури автобусних маршрутів, участі в організації робіт з утримання і ремонту дорожніх об’єктів тощо) нічого не робилося. 

Зазначимо, за результатами аудиту профільний департамент КМДА надав Комунальній службі перевезень КМДА 5 рекомендацій. Станом на 19 вересня 2022 року було враховано 2 рекомендації, ще 3 рекомендації не були враховані. Зокрема, керівництво цієї структури не стало встановлювати для своїх працівників персональну відповідальність за неналежне виконання обов’язків, не визначило пріоритетні напрямки діяльності Служби, які б могли забезпечити їй додаткові фінансові надходження.

Правоохоронці раніше неодноразово звертали увагу на діяльність Комунальної служби перевезень взагалі та функціонування сфери “приватних” пасажирських перевезень у столиці зокрема.

Наприклад, у червні 2019 року Головне слідче управління Нацполіції відкрило кримінальне провадження за фактами зловживання владою з боку посадовців Департаменту транспортної інфраструктури КМДА і Комунальної служби перевезень. Тоді правоохоронці з'ясували, що ці чиновники протягом 2016-2019 років заплющували очі на роботу нелегальних маршрутів, третирували незговірливих перевізників, щоб забрати у них маршрут і віддати його "афілійованим перевізникам", тощо. Внаслідок таких дій, за попередніми даними, столичному бюджету було завдано збитків у розмірі близько 7,5 млн. гривень. 

Втім, на сьогоднішній день жоден із фігурантів цього слідства так і не отримав обвинувальний вирок суду або хоча б підозру від охоронців закону.

Також нагадаємо, що протягом 2021-2022 років Державне бюро розслідувань встановило, що заступник директора Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Віктор Сасін “розвів” згадане вище ПП “Універсал-Транс” більш ніж на 271 тис. доларів. Саме стільки це підприємство заплатило чиновнику за укладання нових договорів на здійснення пасажирських перевезень, за пролонгацію діючих угод, за “непроведення” перевірок на маршрутах  та інші преференції. Під слідством наразі знаходиться і спільник цього посадовця – в.о. генерального директора державного підприємства (ДП) “Київоблреклама” Олександр Ругаль, який, за даними слідства, виконував роль посередника при передачі грошових коштів. Наразі їм обом інкримінується шахрайство: схоже, це пов'язано з тим, що вимагати “данину” посадовці почали ще тоді, коли не мали жодних повноважень у цій сфері.

Комунальну службу перевезень із серпня 2021 року очолює Віктор Савченко (на колажі ліворуч). Його попередниками на даній посаді були Сергій Савтир (керував цією структурою з серпня 2014 року по червень 2021 року, на колажі праворуч) і Володимир Прудов (з червня по серпень 2021 року).

Дана Служба знаходиться у підпорядкуванні Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, який з вересня 2021 року очолює Руслан Кандибор. З травня 2014 року по грудень 2015 року цим департаментом керував Олександр Бортник, з грудня 2015 року по квітень 2016 року – Олександр Козловський, з квітня 2016 року по квітень 2017 року – Сергій Майзель, з серпня 2017 року по грудень 2018 року – Сергій Симонов, з серпня 2019 року по жовтень 2019 року – Іван Федоров, а з лютого 2020 року по квітень 2021 року – Валентин Осипов. Між призначеннями постійних керівників цей департаментом з приставкою “в.о. директора” завжди очолював заступник керівника даної структури Іван Шпильовий.

Департаментом внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА з 4 березня 2016 року керує Оксана Колтик.

kievvlast.com.ua

Теги: Автобусні перевезення у Києві,новини києва, КМДА, аудит, маршрутка, київрада, валентин осипов, маршрут, маршрутки, тов, оксана колтик, руслан кандибор, маршрути, пасажирські перевезення, пп, перевірка, іван федоров, іван шпильовий, департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту, сергій симонов, ревізія, універсал-транс, союз-авто, маршрутне таксі, ксп, віктор савченко, аудиторський звіт, транс-сіті, тов транс-сіті, тов союз-авто, авен-єзєр, пп авен-єзєр, пп універсал-транс, комунальна служба перевезень, служба перевезень, олександр бортник, олександр козловський, сергій майзель, володимир прудов, сергій савтир