Звіт Всесвітньої організації інтелектуальної власності показує стійкість економіки під час пандемії
Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) опублікувала звіт "Всесвітні показники інтелектуальної власності у 2021 році" - останній щорічний звіт ВОІВ, в якому міститься докладна інформація про глобальні подання заявок на об'єкти Інтелектуальної власності, включаючи патенти, товарні знаки та інші форми ІВ. Як випливає з основних висновків, що містяться у звіті "Всесвітні показники інтелектуальної власності", активність подання заявок на об'єкти інтелектуальної власності, особливо на товарні знаки, зросла у 2020 році, що свідчить про стійкість світової економіки під час пандемії COVID-19 порівняно з іншими економічними спадами у новітній історії. Значною мірою ця активність обумовлена подачею внутрішніх заявок на об'єкти ІВ у Китаї, який продовжує домінувати у світі за кількістю поданих заявок на більшість видів інтелектуальної власності.
Глобальна кількість заявок на товарні знаки, які є точним відображенням світових економічних умов завдяки вимогам до використання, встановленим багатьма країнами, що надають права на товарні знаки, збільшилася на 13,7% у 2020 році до майже 17,2 млн. заявок на товарні знаки по всьому світу. Найбільше заявок на товарні знаки в 2020 році було подано в Китаї - 9,35 млн. заявок, що на 19,3% більше, ніж у 2019 році, і значно випереджає Сполучені Штати, що займають друге місце, де було подано трохи більше 870 000 заявок. Незважаючи на національні відмінності у правилах подання заявок на товарні знаки, у звіті ВОІВ " кількість заявок гармонізується шляхом підрахунку кількості класів у кожній заявці на товарний знак, тому фактична кількість заявок на товарні знаки, швидше за все, менше у США та інших країнах, які дозволяють заявникам заявляти кілька класів у межах однієї заявки.
Про силу національних економік у всьому світі, незважаючи на пандемію COVID-19, свідчить той факт, що у дев'яти з 10 провідних країн, які отримують заявки на товарні знаки, кількість класів у заявках зросла на двозначну величину. Єдиною юрисдикцією, де кількість поданих заявок не зросла вдвічі, було Відомство інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO), де кількість поданих заявок збільшилася на 7,6% до 438 511 класів. Це ставить EUIPO на четверте місце на 2020 рік, відразу за Ісламською Республікою Іран, де зростання кількості заявок у 2020 році склало 19,1% до 541 750.
Переважна більшість збільшених заявок на товарні знаки в усьому світі у зв'язку з пандемією COVID-19 припадає на вітчизняні галузі. У звіті ВОІВ зазначається, що у 2020 році кількість заявок, поданих резидентами за класами, збільшилась на 16%, тоді як кількість заявок, поданих нерезидентами, збільшилася лише на 1,2% порівняно з показниками 2019 року. Ефект від подання заявок резидентами був найбільш виражений у Китаї, де лише 2,5% заявок було подано нерезидентами, та Ірані з 2,8%. І навпаки, найбільше іноземних заявок на товарні знаки надходило з Німеччини, яка є країною походження для 2,4 млн. заявок, поданих за кордоном. Німеччина посідає перше місце за кількістю заявок на товарні знаки, подані за кордоном, з 2006 року.
Хоча у 2020 році глобальна кількість патентних заявок збільшилась лише на 1,6%, у попередньому році спостерігалося перше за 10 років зниження активності патентних заявок у світі. Глобальне зростання кількості патентних заявок у 2020 році значною мірою було забезпечене Китаєм, який минулого року отримав майже 1,5 мільйона патентних заявок, що на 6,9% більше, ніж у 2019 році. У США та Японії також спостерігалося зниження кількості поданих патентних заявок на 3,9% та 6,3% відповідно.