Питання, яке збісило Мецгера, рейдерське захоплення Sky Mall і кредит виданий на «фунта» з «ДНР» пов’язаного з ОПЗЖ
Питання, на яке так емоційно відреагував уже колишній голова правління «Укрексімбанку» Євген Мецгер, стосувалося кредиту на 60 млн дол., наданого Сергію Брюховецькому під заставу столичного ТРЦ Sky Mall. За даними джерела ZN.UA, тепер, коли проблемний актив перейшов у власність державного банку, до збитків в 750 млн дол., яких зазнає Україна, якщо програє спорт з попередніми власниками ТРЦ, можна додати й ці 60 мільйонів.
До 2010 року єдиним власником ТРЦ Sky Mall була компанія Arricano Real Estate Plc., мажоритарним акціонером якої є громадянин Естонії Хіллар Тедер. У момент будівництва ТРЦ він необачно запросив в партнери українську компанію Stockman Interhold SA Андрія Адамовського, продавши йому 50% акцій з правом зворотного викупу. Коли термін партнерської угоди закінчився, Адамовський відмовився повертати свій пакет акцій і через низку підставних компаній рейдернув ТРЦ.
Естонський інвестор звернувся до Високого суду Лондона і в 2017 році виграв справу, однак ситуацію це не змінило. На той час ТРЦ вже був у власності банку «Південний» як відібрана застава за кредит в 32 млн дол. Ймовірно, борг був фіктивним, адже далі ця ж схема зі зміни власника «через банк» повторилася.
Викупив актив у банку «Південний» в 2020-му Іван Фурсін. На той час конфлікт навколо ТРЦ давно вийшов на рівень міжнародного спору України та Естонії. Причому українська сторона вперто не хотіла його вирішувати. Кримінальне провадження було відкрито ще в 2016-му році, але з місця не рухалося. За даними нашого джерела, сприяли цьому тісні зв’язки Адамовського як з ексзаступником генпрокурора Віталієм Каськом (він був свого часу адвокатом Адамовського), і його наступником на посаді Романом Говдой, так і впливом на генпрокурорку Ірину Венедіктову Олександра Грановського, соратника Адамовського в захопленні і контролі над ТРЦ.
Причетний до перемог українських рейдерів над іноземними інвесторами і одіозний суддя Чаус — ключові справи щодо встановлення контролю за торговим центром Sky Mall, в інтересах Адамовського і Грановського, велися саме через Дніпровський райсуд столиці, в основному особисто Миколою Чаусом. Нагадаємо, НАБУ встановило причетність Грановського до втечі Чауса з країни — таке цінне джерело інформації не могло бути залишене без нагляду.
Відновленню справедливості не допомагали, ні спільні наради на рівні представників посольства Естонії і керівництва української прокуратури, ні публічні звернення естонських дипломатів до президента, ні публічний «ляпас» всій Україні від президента Естонії Керсті Кальюлайд, яка заявила, що Київ знаходиться «на відстані кількох світлових років» від виконання критеріїв на вступ до Євросоюзу.
Більш того, за словами нашого джерела, кримінальне провадження у цій справі було закрито 20 серпня цього року.
Що ж так розлютило ексглаву «Укрексімабанка» Мецгера?
Саме його банк в травні цього року видав кредит в 60 млн дол. Сергію Брюховецькому, який проживає на непідконтрольній Україні території під заставу ТРЦ. Брюховецький — звичайний фунт. Власником Sky Mall він став при дуже сумнівних обставинах, адже рішенням суду на ТРЦ було накладено арешт, передача права власності на нього була неможлива. Але Печерський райсуд вирішив інакше, знявши арешт і власника тут же змінили. Сам Брюховецький — тесть нардепа ОПЗЖ Федора Христенко, за надання «туші», той отримав офіс в Sky Mall і радий. Управляє ТРЦ в даний момент команда Володимира Галантерника, відомого одеського «бендера» в даний момент переховується від НАБУ. Керують ТРЦ по «франшизі» від Адамовського, сам він контроль над активом не втрачав ні на мить.
Сьогодні естонські акціонери Arricano Real Estate Plc ініціювали суперечку проти України через втрату ТРЦ і вимагають відшкодування 750 млн дол. З огляду на те, наскільки прозора і очевидна це справа, суперечку вони виграють з великою ймовірністю. А наші загальні втрати збільшаться, адже Sky Mall доведеться повернути законному власнику — Хіллару Тедеру, і Томашу Фіалі, який приєднався до нього. Кредит в 60 млн дол., виданий держбанком під таку проблемну заставу Брюховецькому теж ніхто повертати не буде, більш того, навіть знайти позичальника на просторах «ДНР» не зможе. Природно, ні рішення про припинення кримінального провадження у цій справі, ні рішення суду про зняття арешту з ТРЦ, ні рішення державного банку про надання великого кредиту такому сумнівному позичальнику під такий проблемний актив були б неможливі без відмашки з Банкової. Без відповіді залишилося тільки одне питання: Зеленський або Єрмак?