Екстопменеджер Ахметова Ростислав Шурма бере під контроль Міненерго, НКРЕКП, та державні енергопідприємства

Екстопменеджер Ахметова Ростислав Шурма бере під контроль Міненерго, НКРЕКП, та державні енергопідприємства
313341 ПЕРЕГЛЯДІВ

Ростислав Шурма частково замінив собою економічний блок уряду. Він контролює роботу міністра енергетики, НКРЕКП, "Енергоатому", Фонд держмайна та ще з десяток держпідприємств. (13.05 текст оновлено новини деталями)

Чотири роки тому діючий заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма працював генеральним директором металургійного комбінату "Запоріжсталь" з групи "Метінвест" олігарха Ріната Ахметова, нагадує видання Бізнес-Цензор.

Сьогодні він координує роботу більше десяти керівників державних підприємств та регуляторів, які за обсягами грошових потоків та впливом на економіку України перевершують можливості найбагатшого українця.

Як заступник голови Офісу президента Шурма взяв під контроль Міненерго, НКРЕКП, та державні енергетичні підприємства 01

Син "регіонала" та депутата від "Опозиційного блоку" Ігоря Шурми - Ростислав Шурма здобув економічну освіту в "Києво-Могилянській академії" (бакалавр) та у Київському економічному університеті ім.Гетьмана (магістр). У 2011-2012 рр. навчався у Московській школі управління "Сколково".

З 2006 по 2019 роках працював у структурах групи "Метінвест" на різних керівних позиціях, у томі числі з 2012 очолював "Запоріжсталь".

Паралельно з роботою на структури Ахметова, Шурма брав участь у регіональній політиці від "Партії регіонів" та "Опозиційного блоку":

  • - У 2010 році обрався депутатом Донецької обласної ради від "Партії регіонів".
  • - У 2015 році був призначений керівником Запорізької регіональної парторганізації "Опозиційного Блоку".
  • - У 2019 році балотувався до Верховної Ради від партії "Опозиційного блокуу".

Після перемоги Володимира Зеленського на виборах президента України та призначення керівником його офісу Андрія Єрмака, Шурма став позаштатним радником ОП.

У 2021 році його призначають членом наглядової ради "Укроборонпрому", а згодом заступником керівника Офісу Єрмака.

В Офісі президента Шурма відповідає за економічну політику.

Також він є ініціатором податкової реформи, яка передбачає єдину ставку податку на прибуток, доходи фізосіб та додану вартість на рівні 10%. Разом із тим передбачається майже повне скасування всіх пільг, посилення відповідальності за порушення податкового законодавства та доступ Податкової служби до інформації про банківські рахунки для запобігання ухиленню від сплати податків.

Попри те що Міжнародний валютний фонд не підтримує податкову реформу, яка призведе до зменшення надходжень у бюджет, в ОП продовжують роботу над нею.

Проте зміна податкового поля України - не є основним напрямком роботи заступника голови ОП Шурми.

Кілька чиновників з енергетичної галузі, керівників підприємств і нардепів підтвердили, що Ростислав Шурма частково замінив собою економічний блок уряду.

Зокрема він контролює роботу:

  • -міністра енергетики Германа Галущенка;
  • -керівника регулятора енергетичної галузі, який визначає тарифну політику, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Костянтина Ущаповського;
  • -президента "Енергоатому" Петра Котіна (компанія виробляє більше половини електроенергії в країні);
  • - голову Фонду держмайна Рустема Умерова.

Також Шурма погоджує призначення/звільнення керівників енергетичних держпідприємств та координує їхню роботу.

Зокрема, за сприяння Шурми було створено державного енергетичного трейдера АТ "Енергетична компанія України" (ЕКУ), якого очолив Віталій Бутенко - колишній директор Д.Трейдінгу Ахметова.

"Енергетична компанія України" займається експортом електроенергії виробництва "Енергоатому". Відразу після її створення вона отримала від "Енергоатому" 500 млн грн зворотньої допомоги, а також відстрочку оплати за електроенергію на 90 днів.

Ростислав Шурма сприяв призначенню керівником Оператора газотранспортної системи України свого колишнього колеги Дмитра Липпу. До кінця грудня минулого року Липпа працював на посаді гендиректора меткомбінату "Каметсталь", що входить до групи "Метінвест" Ахметова та Новинського.

Після призначення Липпи у березні 2023 року голова наглядової ради МГУ, якій передані акції Оператора ГТС, Уберт Беттонвіль заявила про складання повноважень через "деяких членів наглядової ради МГУ, які не застосовують стандарти ЄС та принципи корпоративного управління".

Беттонвіль відзначила, що не змогла запустити реформу Оператора ГТС, схвалену Енергетичним співтовариством та Світовим банком, а саме ліквідацію МГУ і створення наглядової ради в "Операторі ГТС". Причина в тому, що міністр енергетики Галущенко та частина наглядової ради МГУ не хочуть ліквідувати компанію, щоб не втратити вплив на Оператора ГТС.

Окрім зміни керівництва Оператора ГТС Шурма ініціював створення державного енергохолдингу АТ "Українські розподільні мережі" (УРМ).

Цей холдинг має об'єднати всіх операторів систем розподілу електроенергії (обленерго), які держава зможе взяти під контроль. На першому етапі це мають бути шість державних обленерго. Наразі в статутному капіталі УРМ поки що акції Миколаїв- та Хмельницькобленерго. В подальшому туди можуть увійти пять обленерго російської групи VS Energy.

Холдинг очолив Михайло Ільницький, який до того керував "Чернігівобленерго" з групи Костянтина Григоришина. Попри це Ільницький підзвітний заступнику керівника ОП Шурмі.

Заступник Єрмака також погоджував призначення Сергія Корецького керівником найбільшої нафтовидобувної компанії "Укрнафта" та Кременчуцького ПНЗ після того як ці підприємства перейшли від групи "Приват" Ігоря Коломойського у держвласність і були передані в управління Міноборони.

Йому, через міністра енергетики Галущенка, підпорядковується керівник трейдера державного вугілля "Укрвугілля" Олександр Хейло. В березні стало відомо, що компанія продавала вугілля держшахт продали приватним компаніям зі знижкою до 50%.

Це стало однією з причин відсутності вугілля на державних електростанціях під час опалювального сезону. Відповідно державні ТЕС опинилися перед вибором: або купувати дорого у компаній Ріната Ахметова, або спалювати державний газ.

Через Галущенка Шурма таклж контролює керівника державної генеруючої компанії "Центренерго" Володимир Єгоров. Його було призначено в грудні 2022 року виконуючим обов'язки голови правління. До цього він очолював трейдингову кампанію "ДЕ Трейдінг" Максима Єфімова.

Окрім того, на заступника керівника ОП орієнтуються очільник "Держінспекції ядерного регулювання" Олег Коріков, директор АТ "Оператор ринку" Олександр Гавва та керівник ДП "Ліси України" Юрій Блоховець.

Співрозмовники видання Бізнес-Цензор.звернули увагу на ще одного керівника важливого підприємства, який був призначений за протекцією Шурми. Це Олексій Нікіфоров, він в листопаді 2022 року очолив переданого у держвласність виробника авіаційних двигунів "Мотор Січ".

До цього Нікіфоров був заступник міського голови Запоріжжя. З червня 2016 по квітень 2021 очолював запорізький водоканал, коли мером міста був Володимир Буряк - вихідець із структур Ріната Ахметова. До 2016 року Нікіфоров працював на підприємствах "Метінвест" Ахметова, зокрема на "Запоржсталі", яку очолював Шурма.

Підприємства "підзвітні" заступнику керівника ОП Шурмі (перелік не вичерпний)

Організація Керівник
Міністерство енергетики Герман Галущенко
НКРЕКП Костянтин Ущаповський
Енергоатом Петро Котін
Державний енерготрейдер ЕКУ Віталій Бутенко
Українські розподільні мережі Михайло Ільницький
ОГТСУ Дмитро Липпа
Фонд держмайна Рустем Умеров
Укрнафта Сергій Корецький
Державна інспекція ядерного регулювання Олег Коріков
Державний трейдер Укрвугілля Олександр Хейло
Центренерго Володимир Єгоров
Оператор ринку Олександр Гавва
Держлісагентство/ДП Ліси України Юрій Блоховець
Мотор Січ Олексій Нікіфоров 

Юрій Віннічук,  опубліковано у виданні Бізнес-Цензор

Теги: Ростислав Шурма,Міненерго,НКРЕКП ,Рінат Ахметов