Пів мільйона на "подарунки" керівництву: журналісти викрили корупційну схему в системі Держлісагентства

Пів мільйона на "подарунки" керівництву: журналісти викрили корупційну схему в системі Держлісагентства
47802 ПЕРЕГЛЯДІВ

Красиво жити не заборониш? Під час війни державні лісгоспи витрачають сотні тисяч гривень на подарункові бокси для горілки та мільйони – на джипи для керівництва. Проте голова Держлісагентсва Юрій Болоховець переконує: його відомство не санкціонувало скандальні закупівлі. То за який кошт тоді вони проводяться? Хто "покриває" незаконні рубки? І чи виправить ситуацію так звана "лісова реформа"?

"СтопКор" провів журналістський експеримент і під виглядом гуртових покупців поспілкувався з постачальниками, які забезпечують лісівників цінною продукцією. Подробиці – у новому " target="_blank" rel="follow noopener">матеріалі Олександри Сербін.

Увагу репортерів привернули ексклюзивні бокси для алкогольних напоїв у кабінетах керівників лісгоспів. Як з'ясувалось, коробки з позолоченими логотипами, стилізовані під шкіру й метал, а також обладнані музичним і відеомодулем, на замовлення Держлісагентства виготовила приватна фірма.

Преміум-бокси для горілки з емблемою Держлісагентства
Преміум-бокси для горілки з емблемою Держлісагентства

Підрядники завітали до студії "СтопКору" й розповіли цікаві подробиці своєї роботи. Зокрема, ціна одного такого боксу може коливатись від 3700 до 5000 гривень, а продають їх партіями по 50 штук. Лісівники замовляли щонайменше дві партії. Ба більше, підприємці натякнули на можливість завищити ціну у документах для звітності.

Підрядники розповіли особливості замовлень
Підрядники розповіли особливості замовлень

"Тож, як нам вдалося з'ясувати, лісники не лише балують себе такими шкіряними коробками для горілки. У вартість цих аксесуарів вони закладають і певний відсоток зверху. А якщо взяти до уваги, що ці ж самі підприємці виготовляють для чиновників не лише тубуси для оковитої, а ще й меблі у їхні кабінети – суми зверху можуть бути і з пятьма нулями, і з шістьма", – коментує журналістка Олександра Сербін.

Та йдеться не лише про аксесуари й дрібнички, а й про більші речі та відповідно більші суми.

Так, на Закарпатті Брустурянське лісництво придбало два позашляховики вартістю в 3 мільйона гривень. Автомобілі цього класу у гірській місцевості дійсно необхідні працівникам лісу. Однак насправді на цих джипах їздять не рядові лісівники, а чиновники, що займаються кабінетною роботою.

Як встановили аудитори, на момент закупівлі лісгосп уже мав шість машин, чотири з яких – підвищеної прохідності. Необхідність нової цінної покупки підприємство пояснило потребою "у виконанні виробничих функцій та охорони лісу від пожеж". Але в підсумку обидва позашляховики, як показала перевірка, не використовували для охорони лісу чи патрулювання. Так, одним з них користувався тодішній директор Брустурянського лісомисливського господарства Ярослав Олійник, а в подальшому новий – Руслан Сазанський.

Ще одна корупційна історія пов'язана з керівництвом Звенигородського лісового господарства.

За даними ДБР, очільник лісгоспу спільно зі підлеглими привласнювали кошти від офіційно вирубаної деревини. Вони підписували фіктивні договори із підконтрольними підприємствами і таким чином "нагріли" бюджет на майже 2,5 млн грн.

Незаконно отримані від протиправних рубок і продажу деревини гроші фігуранти схеми "дерибанили" між собою. Обсяги незаконних рубок та суми привласнених коштів наразі встановлюються. Під час слідчих дій на підприємстві детективи Бюро вилучили документи, комп’ютери, мобільні телефони, магнітні диски, печатки та понад 2,2 млн грн у різних валютах.

Ці та інші факти корупції у галузі команда "СтопКору" попросила прокоментувати голову Державного агентства лісових ресурсів України Юрія Болоховця.

І виявилось, що "головний лісівник країни" нібито взагалі не в курсі вказаних сумнівних закупівель.

"З висвітлення питання в вищезазначеному запиті, Держлісагентство державних закупівель не проводило", – йдеться у відповіді.

Юрій Болоховець
Юрій Болоховець

Однак емблеми на сумнозвісних боксах та самі меблярі вказують на протилежне. То чиїм же коштом їх купували? Чи хтось приховує правду?

Подолати корупцію в лісовій сфері, за ідеєю, мала б реформа галузі. Але і до неї є питання.

Отже, в Україні замість 158 лісгоспів відтепер функціонуватиме одне підприємство "Ліси України", а 24 обласних управління лісового та мисливського господарства перетворюють на 9 укрупнених регіональних установ або філій, які будуть підпорядковуватись ДП " Ліси України". Тобто головна мета реформи – централізація всіх лісгоспів.

Лісова реформа чи монополізація?
Лісова реформа чи монополізація?

"Метою цього об'єднання є те, що ми зможемо посилити цю низову ланку, а саме лісництва, надати їм більше технічних можливостей, надати їм більше матеріального забезпечення. Лісівник майбутнього – це фахова людина з гідною заробітною платою та належним матеріально-технічним забезпеченням. Це людина, яка працює з планшетом в руках, в якому знаходиться вся електронна система про ліси", – стверджує Юрій Болоховець.

Проте експерти природоохоронної галузі від проведеної реформи не у захваті.

"Я вважаю, що через декілька років це все гакнеться, і почнуть розбиратись, хто це робив, тому що не можна робити державну монополію. Всі говорять про антимонополію, створюють антимонопольні комітети, а тут створили державну монополію на продаж лісу. Я хочу сказати, що ця реформа в лісовій галузі – або величезна помилка, або величезний злочин", – коментує заслужений природоохоронець України Володимир Борейко.

Володимир Борейко
Володимир Борейко

Цікаво, що в червні 2022 року Держлісагентство звернулось за дозволом до Антимонопольного комітету про створення єдиного державного підприємства "Ліси України", однак тоді йому відмовили. Після цього відомство звернулось вже до уряду – та цього разу отримало згоду.

А вже після цього до АМКУ надійшло 158 заяв з проханням приєднатися до ДП. І все це – за три дні до ліквідації лісгоспів. Невже були настільки впевнені в приєднанні?

На думку працівників Антимонопольного комітету, нове держпідприємство має ознаки монополіста, адже конкурентів в нього немає і не буде. При цьому створюється ілюзія товарного ринку. А хто і яким чином буде регламентувати ціну на деревину – питання відкрите.

Джерело

Теги: корупційна схема в системі Держлісагентства,корупційна схема ,схема ,корупція,Держлісагентство,Держлісагентство Болоховець ,Болоховець,Болоховець Вікіпедія,Голова Державного агентства лісових ресурсів Болоховець,Голова Державного агентства лісових ресурсів Юрій Болоховець,Державне агентство лісових ресурсів Болоховець,Державне агентство лісових ресурсів Юрій Болоховець,Юрій Болоховець,Юрій Болоховець Вікіпедія,Преміум-бокси для горілки з емблемою Держлісагентства,Преміум-бокси для горілки ,Преміум-бокси ,Ярослав Олійник, Руслан Сазанський,ДБР,Державне агентство лісових ресурсів України,Державне агентство лісових ресурсів ,ДП Ліси України,Ліси України,ДП "Ліси України",Володимир Борейко
Автор: wikibazacom