"Розширюємо географію": компанія "Фармак" постачає ліки в рф в обхід санкцій?

"Розширюємо географію": компанія "Фармак" постачає ліки в рф в обхід санкцій?
48711 ПЕРЕГЛЯДІВ

"Час виходити на новий рівень": одна з найбільших фармкомпаній України – "Фармак" родини Жебрівських – анонсувала відкриття лабораторії в Іспанії та збут нової лінійки продукції у Великій Британії. Крім того, триматись на плаву виробнику допомагає імпортна електроенергія. Та чи не ховається за таким розширенням міжнародних операцій складний ланцюжок постачань підсанкційних ліків до рф? Менеджмент "Фармаку" категорично спростовує будь-яку співпрацю з агресором.

28 лютого, в останній день зими 2023 року, компанія "Фармак" – один з провідних виробників медикаментів в Україні – оголосила про старт продажів двох нових продуктів у Великій Британії. Йдеться про препарат для проведення МРТ та лікарський засіб для зупинки кровотечі.

Такий крок логічно вкладається у загальну канву перетворення національної компанії на міжнародну, яке менеджмент "Фармак" публічно задекларував на початку нового року.

Компанія ''Фармак'' запускає виробництво в Іспанії та продаж нових продуктів у Великій БританіїКомпанія ''Фармак'' запускає виробництво в Іспанії та продаж нових продуктів у Великій Британії

"Ще в довоєнний час ми затвердили стратегію, згідно з якою "Фармак" трансформується в міжнародну компанію, тому 2023 рік має стати ключовим у цьому проекті. Наша компанія є найбільшим експортером лікарських засобів в Україні. Наразі наші ліки продаються по всьому світу: у країнах ЄС, Центральної та Південної Америки, СНД, Близького Сходу, Азії та навіть Австралії. У 2024 році плануємо відкривати нове виробництво в Іспанії. Такий крок допоможе "Фармак" одній з перших українських компаній інтегруватись у європейський фармацевтичний ринок", – зазначив виконавчий директор фармкомпанії Володимир Костюк.

Він також повідомив, що попри російське вторгнення у 2022 році, "Фармак" відвантажив понад 240 різновидів продукції у більш як 30 країн світу.

Крім того, на тлі блекаутів, спричинених ворожими обстрілами, заводи компанії починають купувати імпортну електроенергію, яка удвічі дорожча за вітчизняну. Як пояснили у пресслужбі компанії, "Фармак" розглядає можливість імпортувати 2 МВт електроенергії у години ранішніх та вечірніх обмежень, а також близько 1 МВт у денні години.

Водночас, інсайдери ринку натякають: раптове розширення міжнародних операцій фармгіганта може бути прикриттям для постачання ліків до рф в обхід санкцій.

На початку повномасштабної війни, у березні 2022 року, український політолог Олексій Голобуцький оприлюднив у фейсбуці фіскальні чеки з аптек Москви та Севастополя, які засвідчили: продукція компанії "Фармак" у розпал вторгнення рф вільно продається в аптеках не лише анексованого Криму, а й російської столиці.

Цікаво, що АТ "Фармак" та його власниця Філя Жебрівська ще у 2018 році були внесені урядом рф у санкційний список. Однак у документах Федеральної митної служби рф фігурує формально друге підприємство, з аналогічною назвою й адресою реєстрації, але іншою організаційно-правовою формою – ПАТ "Фармак".

У публікації Голобуцького йшлося, зокрема, про сумнозвісний "Корвалол" – за право на це торгове найменування "Фармак" уже понад 20 років судиться з іншим гігантом галузі – "Дарницею" екснардепа Загорія. За дивним збігом, продукцію конкурентів теж фіксували на російських сайтах з продажу ліків вже під час війни.

Експерти фармринку припускають: препарати українського виробництва можуть потрапляти на російський ринок через треті країни в порядку реекспорту.

Водночас, у компанії "Фармак" спростовують будь-яке економічне співробітництво з росією та Білоруссю.

"З 24 лютого 2022 року, першого дня відкритої збройної агресії рф проти України, "Фармак" не здійснив жодного відвантаження лікарських засобів до росії та до Республіки Білорусь", – йдеться в офіційній позиції виробника.

Виконавчий директор компанії Володимир Костюк також зазначив, що у 2023 році допомога українській армії залишається одним з ключових фокусів фармгіганта. А минулого року "Фармак" та БФ "Сім'я Жебрівських" надали благодійну допомогу на загальну суму понад 60 млн грн, з яких більше 50 млн грн передали на потреби ЗСУ.

Довідково:

Станом на початок 2023 року в портфелі "Фармак" налічується понад 450 лікарських засобів, до яких щороку додається близько 20 нових позицій. Продукція, виробництво якої розміщено переважно на Київщині та Сумщині, експортується до більш ніж 40 країн світу, зокрема до ЄС, Центральної та Південної Америки, Азії, Близького Сходу.

Загалом в Україні офіційно працює 25 фармацевтичних корпорацій. При цьому через завищення цін на препарати в аптечних мережах, фаворитизм і приховану монополізацію бізнесу українські споживачі переплачують за ліки до 30-50%, а бюджет втрачає сотні мільйонів гривень.

Джерело

Теги: Компанія ''Фармак'',Компанія Фармак,Фармак,Іспанія,фармкомпанія України – "Фармак",фармкомпанія України Фармак,фармкомпанія України ,фармкомпанія Фармак,фармкомпанія ,Володимир Костюк,Костюк,Олексій Голобуцький,Голобуцький,ПАТ "Фармак",ПАТ Фармак,Корвалол,Дарниця,Гліб Володимирович Загорій,Гліб Загорій,Загорій
Автор: wikibazacom