Містобудівні порушення і російський слід: ДІАМ ввела в експлуатацію скандальний довгобуд у столичному Соцмістечку

Містобудівні порушення і російський слід: ДІАМ ввела в експлуатацію скандальний довгобуд у столичному Соцмістечку
350209 ПЕРЕГЛЯДІВ

Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ) ввела в експлуатацію скандально відомий довгобуд – житловий комплекс (ЖК) “Будинок на Будівельників” (вул. Будівельників, 30, Дніпровський район Києва). Окремі народні депутати називають цю подію ледве не історичною, адже таким чином 130 інвесторів зможуть заселитися у свої квартири. Проте, окремі експерти вказують на те, що громада Соцмістечка, де знаходиться даний ЖК, активно виступала проти зведення цих багатоповерхівок, Верховна рада дозволяла використовувати свій “бренд” для заманювання інвесторів (генпідрядником було підпорядковане парламенту підприємство), а столична і державна влада зробили все для легалізації порушень, які допустили забудовники. Не менш цікавим є той факт, що офіційний ексвласник ТОВ “Юга-Групп” (орендар землі під цим комплексом) В'ячеслав Юткін довгий час працював у структурах російського олігарха Олександра Лебедєва.

Як стало відомо, нещодавно ДІАМ ввела в експлуатацію скандально відомий ЖК “Будинок на Будівельників” у столичному Соцмістечку.

Наразі невідомо, коли саме це сталося – у зв'язку з воєнним станом будівельні реєстри України не працюють у режимі відкритого доступу. Сама новина про введення в експлуатацію цього комплексу з'явилася 30 липня поточного року – саме тоді народна депутатка України від партії “Слуга народу” та голова цієї політичної сили Олена Шуляк опублікувала на своїй сторінці у Facebook відповідний допис. У ньому вона, зокрема, подякувала голові ДІАМ Семену Кривоносу (на колажі ліворуч) за те, що тепер 130 інвесторів цього будинку нарешті отримають своє житло, і розкритикувала столичну владу, в тому числі й мера Києва Віталія Кличка, в ігноруванні проблем ошуканих інверсторів та питання довгобудів загалом.

ЖК “Будинок на будівельників” на карті

Того ж дня заяву Олени Шуляк у своєму Facebook розкритикував експерт з містобудування Георгій Могильний. За його словами, цей комплекс було побудовано із порушеннями, а влада різних рівнів не зробила нічого, щоб їх усунути.

“Корумпований ДІАМ ввів в експлуатацію старий скандальний довгобуд. Так, все одно його ніхто би не зносив і не перебудовував – в незалежності від наявних порушень. Що пише Шуляк? Як верхівка міського керівництва Києва (і Кличко особисто) ігнорує проблеми ошуканих інвесторів. По-перше, корупціонер Кличко зі своїми підлеглими доклав масу зусиль, щоб легалізувати це незаконне будівництво. По-друге, аферист-забудовник заманював інвесторів у будівництво, проти якого з самого початку протестували місцеві мешканці, своїм генпідрядником – державним підприємством “Державний будівельний комбінат Управління справами апарату Верховної Ради України” (далі – ДП “Державний будівельний комбінат”). ДП із сфери управління Верховної Ради допомагало аферистам втягувати людей в проблемне будівництво, а депутат Верховної Ради тепер розповідає, як місцева влада не вирішувала проблему постраждалих!” – зазначив Георгій Могильний.

Як будувався ЖК

Реалізація проєкту ЖК “Будинок на Будівельників” стартувала на початку 00-х років. Упродовж 2005 року ТОВ “Юга-Групп” отримало від Київської міськдержадміністрації (КМДА) дозвіл на реконструкцію гуртожитку на вул. Будівельників, 30, який належав цій компанії, під житловий будинок та прибудову до нього ще одного будинку. Від управління Державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) в Києві це ТОВ отримало дозвіл на виконання будівельних робіт із реконструкції приміщень гуртожитку під житло з надбудовою додаткових поверхів. У червні 2006 року була готова перша черга цього комплексу – в результаті реконструкції згаданого гуртожитку було введено в експлуатацію трьохсекційний 7-8-поверховий житловий будинок. 

У подальшому ТОВ “Юга-Групп” розпочало підготовку для будівництва другої черги ЖК “Будинок на Будівельників”. В рамках цієї черги компанія планувала прибудувати до “реконструйованого гуртожитку” 10-поверховий житловий будинок, у якому на першому поверсі мали б розміщуватися офісні приміщення та магазин. Для цього ТОВ “Юга-Групп” у 2005 році отримало від Київради право оренди ділянки площею 0,8 га біля згаданого гуртожитку на вул. Будівельників, 30. Термін оренди мав скласти 3 роки, але в 2008 році компанія через суд добилася внесення змін до договору оренди, відповідно до яких її термін мав скласти 6 років. У 2008 році було отримано відповідний дозвіл на виконання будівельних робіт від Інспекції ДАБК в Києві. Проте здійснити свої плани компанії не вдалося, зведення цього будинку було відтерміновано майже на десятиріччя.

Наразі у відкритих джерелах немає точних даних стосовно того, з якої причини ТОВ “Юга-Групп” не змогло у стислі терміни реалізувати задумане. Проте, можна припустити, що це повязано з фінансовими проблемами компанії. Так, протягом майже восьми років Головне управління економіки та інвестицій КМДА в судовому порядку намагалося примусити ТОВ “Юга-Групп” сплатити пайовий внесок у розмірі близько 3 млн гривень – компанія за невказаних у матеріалах справи обставин не стала добровільно виконувати свої зобов'язання перед столичним бюджетом. Але, тим не менш, служителі Феміди врешті-решт стали на бік чиновників. А у 2014 році ПАО “Дочірній банк Сбербанку росії” подав до Господарського суду Києва заяву про порушення справи про банкрутство вказаної компанії – через те, що вона не може погасити свою заборгованість перед цією фінустановою (розмір боргів у матеріалах судового спору не вказується). Проте, варто зазначити, що банкрутом ТОВ “Юга-Групп” врешті-решт офіційно так і не стало – схоже, проблеми з банком все ж таки були вирішені.

Вже у наступному році підготовка до будівництва була відновлена. У березні 2015 року ТОВ “Юга-Групп” передало функції замовника будівництва прибудови ТОВ “Інвестиційно-будівельна компанія (ІБК) “КДС-Інвест”. Відповідний договір відсутній у відкритому доступі, але, можна припустити, що новий замовник погодився фінансувати будівельні роботи в обмін на певний відсоток прибутків від продажу квартир. 4 серпні 2016 року Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА видав ТОВ “Юга-Групп” контрольну картку на порушення благоустрою у зв'язку із проведенням будівельних робіт на вул. Будівельників, 30. Незабаром після цього, 31 серпня 2016 року, між Київрадою і ТОВ “Юга-Групп” було укладено договір про поновлення договору оренди ділянки за вказаною адресою ще на 6 років – цю пролонгацію у червні 2016 року погодила комісія столичної міськради з питань містобудування, архітектури та земельних відносин. 

Як повідомлялося вище, генпідрядником робіт із будівництва другої черги ЖК “Будинок на Будівельників” було визначено ДП “Державний будівельний комбінат”. При цьому, за даними блогу “Где в Киеве жить хорошо”, у відділі продажів даного ЖК потенційним інвесторам вказували на те, що попередні договори купівлі житла вони мають укладати саме з цим ДП, а не із замовником будівництва, як це найчастіше буває при купівлі квартир у столичних новобудовах. Крім того, інвесторам начебто повідомляли, що частину майбутніх квартир станом на 2015 рік уже було “передано до Верховної Ради”, тож покупці “можуть не переживати щодо того, що з будівництвом будуть проблеми”. 

Будівництво другої черги ЖК “Будинок на Будівельників” із самого початку супроводжувалося скандалами. Так, впродовж 2016 року мешканці сусідніх будинків неодноразово скаржились столичній владі, що зведення цього комплексу може призвести до руйнування їхніх будинків – мовляв, скандальна багатоповерхівка фактично “втиснута” у дворовий простір навколишніх будинків. У свою чергу, депутат Київради Олексій Новіков (фракція “Єдність”) у цей же період звертав увагу КМДА на те, що забудовники зводять не 10-поверховий будинок, як це передбачено дозвільними документами, а 13-поверховий. Але столична влада, як це буває у більшості схожих випадків, нічого не зробила для того, щоб зупинити ці роботи.

Крім того, на будівництво даного ЖК звертали увагу і правоохоронні органи. 10 квітня 2018 року Київська міська прокуратура №4 (зараз – Дніпровська окружна прокуратура) відкрила кримінальне провадження за фактами порушення вимог земельного та містобудівного законодавства України при проведенні будівельних робіт на вул. Будівельників, 30. Зокрема, прокурорів зацікавило те, що проведення цих робіт суперечить Генплану Києва (на території, де можна будувати об'єкти до 5 поверхів, зводиться 13-поверховий будинок) і що поновлення договору оренди було здійснено без відповідного рішення Київради (нагадаємо, пролонгацію угоди погодила профільна постійна комісія). Проте, і реакція прокуратури не призвела до жодних результатів – остання ухвала по цьому провадженню датована 10 квітня 2019 року.

Скріншот однієї з ухвал по вказаному кримінальному провадженню

Дійові особи

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Юга-Групп” було зареєстроване в листопаді 2012 року. Керівником компанії вказано Юрія Потапова, засновниками – ТОВ “Готельний комплекс “Глорія” і ПрАТ “Мост-Інвест”. За інформацією Youcontrol, кінцевий власник ТОВ “Юга-Груп” невідомий.

Зазначимо, офіційним власником згаданого вище ТОВ “Готельний комплекс “Глорія” у 2008-2009 роках був В'ячеслав Юткін – ексспівробітник органів Служби безпеки України (до 1996 року), ексбанкір (працював на різних керівних посадах у декількох фінустановах, у тому числі – в “Промінвестбанку”) та готельєр. У різні часи ЗМІ називали його власником бутік-готелю "Яремче-клуб" (місто Яремче Івано-Франківської області), "Конгрес-готелю "Пуща" (Пуща-Водиця, Київ) тощо. Наразі, схоже, він зберігає свій вплив на ТОВ “Готельний комплекс “Глорія”: офіційною співласницею цього ТОВ вказано Юлію Матвієнко, яка є бізнес-партнером В'ячеслава Юткіна по декільком компаніям.

При цьому, 30 липня 2022 року столичний блогер Володимир Бондаренко на своїй сторінці у Facebook повідомив, що 50% долі ТОВ “Юга-Групп” належить Олександру Лебедєву – колишньому співробітнику КГБ, ексдепутату російської держдуми, олігарху (власник крупної корпорації “Национальная резервная корпорация”(“НРК”)) та медіамагнату (власник британського онлайн-видання Independent, найбільший приватний акціонер та інвестор російського видання “Нова газета)”. Прямого підтвердження оприлюдненої блогером інформації у відкритих джерелах немає. Проте, можна припустити, що Бондаренко натякнув на тісні бізнес-зв'язки між цим олігархом та згаданим вище В'ячеславом Юткіним. Зокрема, Лебедєву належить “Промінвестбанк”, у якому працював Юткін, до того ж останній протягом деякого часу керував готелями, які належали “НРК” (серед них – київський готель "Україна").

ТОВ “ІБК “КДС-Інвест” було створено в Києві в серпні 2012 року. Керівником цієї компанії вказано Максима Бикова, засновником та кінцевим бенефіціаром – мешканців села Рудьківка Ніжинського району Чернігівської області Сергія Вернигора.

ДП “Державний будівельний комбінат” було створено в 1994 році. Керівником цього підприємства з травня 2022 року є Максим Кільницький. Управління справами апарату Верховної Ради, якому підпорядковане дане ДП, з червня 2022 року очолює Юрій Ханік.

Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

ДІАМ де-юре було створено у грудні 2020 року, проте свою роботу цей орган (на нього держава поклала низку функцій у сфері будівництва) розпочав лише 15 вересня 2021 року. Вказана структура фактично замінила Державну архітектурно-будівельну інспекцію (ДАБІ), яка у вересні 2021 року офіційно припинила своє існування. Керівником ДІАМ з 19 травня 2021 року є згаданий вище Семен Кривонос.

kievvlast.com.ua

Теги: Державна інспекція архітектури та містобудування,ДІАМ ,Будинок на Будівельників, семен кривонос,Олена Шуляк,Народний депутат Олена Шуляк,ТОВ Юга-Групп,Максим Биков,Соцмістечко